Wuwejův zápisník

Užitečné programy - internet

14.10.2008 20:15, Wu | počítače | komentáře -

Tentokrát to bude stručné a do značné míry opakování, protože o spoustě programů jsem psal zvlášť, a zdaleka už nepoužívám tolik nástrojů jako dřív. Třeba správce stahování - dnešní připojení jsou tak rychlá, že se snad ani nevyplatí nechávat se download managerem zdržovat (nemluvě o tom, že tyhle správce bývaly plné minimálně adware, když ne něčeho jiného).

Začít nelze ničím jiným než prohlížečem webu. Pravidelní čtenáři vědí, že u mě vítězí Firefox - množství rozšíření (extensions) je bezkonkurenční. O nich jsem psal už dva články (první, druhý), od té doby jsem objevil pár dalších vynikajících kousků, takže se schyluje ke třetímu pokračování. Psal jsem i o minimalizaci do tray, intervalu obnovení live bookmarks, odstranění property v konfiguraci a teď naposled o XSLT transformaci.

Firefox 3.0.3

Ze stejné stáje je i poštovní klient, Thunderbird. I jemu jsem se věnoval, ať už při řešení problémů s přílohami (firewall, antivir), nebo při popisu šifrování. Jenže kdo dnes, v době gigabajtových schránek freemailů stahuje poštu na localhost? Jen veteráni a zpátečníci. Ale kdybyste ho přesto chtěli zkusit, vězte, že i on zná rozšíření, a Lightning vypadá jako moc pěkný kalendář.

Thunderbird 2.0.0.17

Instantní mesážing neboli komunikační programy. Existují jich desítky. ICQ bylo první masivně rozšířené, ale je to jen malá část. Jabber, AIM, Windows Live Messenger, Google Talk... Stačí aby měl člověk dva účty u různých služeb a už musí hledat univerzálního klienta (i když to není fér). Já jsem zůstal u Mirandy. A i tady už se objevil speciální článek, to když mi zákeřně sdílela nastavení mezi různými uživateli Windows.

Miranda IM 0.7.10

Textové prohlížeče Internetu, jako lynx nebo novější links jsou dnes spíše kuriozita; telnet na zkoušení přístupů je součást Windows, stejně jako tracert (trasování paketů), nslookup (překlad IP na jméno) a netstat (výpis navázaných spojení). Tak snad jen Putty, pravděpodobně nejmenší SSH klient na světě.

Ftp klient. Kdo ví, jestli dnešní běžní uživatelé internetu vůbec vědí, co to je... každopádně mně se osvědčila FileZilla.

FileZilla 2.2.32

A poslední nástroj, který se občas hodí - offline browser WinHTTrack. Stáhne celou site, a když se špatně nastaví, pokusí se stáhnout celý Internet. Jinak je to ovšem velmi užitečné, Internet je totiž nesmírně nestabilní, stránky vznikají a zase mizí rychleji než si myslíme. Stačí si projít odkazy ve tři roky starých článcích - odhaduji, že polovina už jich nebude platných. WinHTTrack udělá lokální kopii.

WinHTTrack

12345
1224008100000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online