Wuwejův zápisník

Užitečné programy - grafika

06.01.2008 18:53, Wu | počítače | komentáře -

Seriál o užitečných programech zdarma pokračuje grafikou; začneme prohlížením obrázků a fotek. Osobně preferuji minimalistický vzhled prohlížeče, žádná zbytečná okna nebo okénka, pokud ano, tak na příkaz - takže je naprosto jasné, že Irfan View je moje volba. Ač na první pohled nevypadá, je zároveň velmi mocný, prohlížení adresáře s náhledy umí také (klávesa T jako thumbnails):

IrfanView browse thumbnails screenshot

A poradí si i s požadavky typu „všechny fotky zmenšit tak, aby delší strana měla 1024 pixelů, zachoval se poměr stran, zmenšil počet barev, fotka se zaostřila a přejmenovala do podoby dovolena-xxx.jpg“ (klávesa B jako batch conversion).

Pokud ale někdo trvá na tom, že chce zároveň vidět adresářový strom, náhledy i jednu fotku, tak jako to dělá všeobecně známé ACDSee, nechť zkusí XnView.

Když už jsme u těch fotek, může se hodit možnost vyrobit slideshow, doprovázenou hudbou. Jeden ze specializovaných free programů je MyAlbum. Ale Irfan to umí také (příkaz W).

Nebo nastavení adresáře s fotkami jako spořič obrazovky, také působivé. Když jsem před pár lety našel Photo saver, byl jsem nadšený. Hm. Ale Irfan ... spořiče umí dělat také. Případně tu je Google Photos Screensaver.

Někteří lidé mají rádi správu fotografií specializovaným programem. Já se ze svého vztahu ke všem druhům manažerů, knihoven apod. vypsal v článku Počítačová zombie a soubory, takže o programu Picasa vím jen z vyprávění. Prý je dobrý... Ne že by Google měl někdy něco špatného.

A už se konečně dostáváme k tvorbě a úpravám.

Naprostá špička mezi free bitmapovými editory je GIMP. Je tak dobrý, že jsem žádný jiný nikdy ani nehledal. Jistě, má trochu mouchy, koncepce není úplně obvyklá a učicí křivka je strmá, obzvlášť pro "fotošopisty", ale jde jen o zvyk. Emotivní vsuvka: „Ale za přehození tlačítek OK a zrušit ve všech dialozích ve verzi 2.4 bych vraždil!

GIMP screenshot

Nejen bitmapovou grafikou a úpravami živ je člověk, občas potřebuje udělat i nějakou grafiku vektorovou. Údajně; já to až dosud nepotřeboval, ale abych něco neopomněl, rozhlédl jsem se i po free editorech. Jako favorit se jeví Inkscape.

12345
1199641980000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online