Wuwejův zápisník

Užitečné programy - video

23.04.2008 22:22, Wu | počítače | komentáře -

Dnes se v přehledu programů zdarma podíváme na vše, co je potřebné k pohodlné práci s videem.

Jako první to jsou přirozeně kodeky, tedy rozšíření systému, umožňující kódovat a dekódovat audio a video v nejrůznějších formátech. A že jich je hodně. Dobře si vzpomínám na dobu, kdy se objevil DivX formát a každá verze balíčku se chovala jinak, že když je někdo nainstaloval ve špatném pořadí, měl smůlu, že nešly žádným způsobem odstranit. A co teprve specializované přehrávače, na real media se musel instalovat real player, na mov quicktime. Ano. Tak nic z toho dnes už není nutné. Stáhnete si K-Lite Mega Codec Pack, nainstalujete a máte vystaráno. Krom toho, že jsou tam všechny kodeky, obsahuje i spoustu podpůrných programů, analyzátor videa G-Spot, zobraovače titulků, alternativu pro real media i quicktime a dokonce Media Player Classic (hned se k němu vrátím).

Když už máme kodeky, můžeme přehrávat, a to v ledasčem - i v nainstalovaném WindowsMediaPlayeru. Jenže, řekněme si to upřímně, WMP je strašlivá věc se spoustou designových, knihovních a dalších vymožeností, které nechci a nepotřebuji. Naštěstí v K-Lite Mega Codec Packu je i zmíněný Media Player Classic - přehrávač videa se strohým designem WMP verze 6 a srozumitelným ovládáním.

Windows Media Player Classic

Ba dokonce i ve více instancích jde spustit, což u Microsoftu vyhodnotili jako zcela nepotřebnou věc (jenže když ve WMP posloucháte hudbu, někdo vám pošle mailem nějaké vtipné video a omylem ho spustíte, hádejte, co se stane?). Jako alternativa se dá použít třeba MPlayer, multiplatformový, z Linuxu dobře známý přehrávač, spouštěný z příkazové řádky. To ale jenom geekové, my ostatní používáme grafické rozhraní. Tedy, používali bychom, kdyby nebylo Media Playeru Classic...

video je občas nutné editovat - klasika je VirtualDub. Umí editovat snad všechny druhy videa - kromě ASF. Na ten bude potřeba AsfBin.

AsfBin editor

Pro převádění mezi různými formáty se dá dobře využít MediaCoder.

Nahrávání videa se odehrává mimo počítač, dnes velmi často digitálním fotoaparátem nebo mobilem, ale i tak se někdy může hodit záznam operací na pracovní ploše, třeba jako instruktážní pomůcka. Hledejte CamStudio.

Mnohem pravděpodobnější ale bude, že budete chtít odněkud stáhnout streamované video. Na všechny druhy videa kromě flashového se dá použít SDP Multimedia.

SDP Multimedia

Jenže co youTube? To je flash. A na něj se hodí třeba Save2PC.

Save2PC

A pak je tu spousta serverů, které flash používají, ale youTube to není... Tady pomůže např. DownloadHelper jako plugin do Firefoxe.

Na téma video, jeho stahování, úpravy a konverze napsal CaymanIslander dva články, tak se podívejte k němu:

12345
1208982120000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online