Wuwejův zápisník

Marek Goliáš: Kazatel

25.04.2008 20:12, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Marek Goliáš: KazatelVelmi neobvyklá kniha, nejen svou zápletkou. Jednoho dne se kdesi v parku objeví člověk, který svým životem, svým působením a svými slovy dokáže měnit lidi. Ne příliš otevřeně, je to působení duchovního učitele, nenápadné a nenásilné. On sám o sobě říká, že dělá jen to, co je potřeba, k čemu je povolán. Ostatní mu ale rychle začnou říkat Kazatel.

Nebo chceme spasit sami sebe a zachraňujeme tonoucí, kteří se však vůbec netopí. A přičítáme si to jako svoje zásluhy. Ale ať už je to jakkoliv, nemůžu s tím přestat. Kdybych to udělal, ztratil bych svoji víru a svoje poslání a můj úděl v tomto světě by pro mě už neměl smysl. Ponech mně moje poslání, tak jako já ti ponechávám tvoje.“ (Str. 194)

Teprve dodatečně si uvědomuji, kolik různých charakterů a postav se s Kazatelem setkává a je nuceno přehodnotit názory. Podnikatel, kterého osloví anděl, a on totálně změní svůj život. Rautový kazatel, falešný řečník, který na večírcích smetánky promlouvá a apeluje na její etickou stránku. Cynický novinář, skeptický k jakémukoliv duchovnu. Indiánská komunita, podléhající konzumu. Osamělá atraktivní žena, která o kazatele usiluje. Život a smrt. Volby důležité zdánlivě - a doopravdy. Oficiální kazatelé, bratři v řádu.

Možná si někdy přejeme zemřít a můžeme si být jistí, že toto přání nám bude jednou vyplněno. Ale stejně tak dopadnou i ti, kteří si to nepřejí. Takový je ostatně osud našich přání. To, co se má stát, se stane i bez nich. Všichni jsme obrazem jednoho a téhož, v každém z nás se odráží stejná podstata. A to, že se projevujeme každý jinak, není s touto naší podstatou v rozporu. Naopak. Jestliže je naše odlišnost spojena nikoliv s vírou, ale s láskou, může to být jenom ku prospěchu. Víra nás nerozděluje, pokud v ní nechybí láska. Pamatujte si to, bratři. Credo et amo. Jestli si na mě nekdy vzpomenete, vzpomeňte si na tato slova.“ (Str. 187)

Rozhodně bych knihu doporučoval jako alternativu k polopatistickému duchovnu typu Čtyři dohody nebo Záhir - musí se u ní sice víc přemýšlet, ale o to cennější je výsledek. Témat je tam opravdu hodně (Měl by člověk poslechnout volání? A co když to není pravé? A kdo je vlastně falešný, kazatelé nebo Kazatel? A co prázdnota našeho života? atd. atd. atd.). Anotaci příliš nevěřte, odolávání krásným ženám tam je až na posledním místě.

12345
1209147120000

Kategorie

Informace

Kontakt

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online