Wuwejův zápisník

Don Miguel Ruiz: Čtyři dohody

03.05.2006 19:02, Wu | knihy | komentáře -

Čtyři dohodyPůvodně jsem ke čtení přistupoval kriticky. Po první kapitole jsem chtěl kritizovat směšování nagualství a moderní psychologie a odkazovat na vhodnější literaturu o nagualu (Castaneda, Gato) i o pravidlech pro šťastný život (David Niven: 100 tajemství lidského štěstí). Také příběh o Kouřovém zrcadlu (kterak před 3000 lety žil v jednom městě obklopeném horami člověk jako vy a já, studoval, ale úplně se vším, co se učil, nesouhlasil...) mi připadal jak nepovedená povídka, prvplánově návodná ...

Jenže pak jsem se dostal k "ochočování a snu planety" a chtě nechtě musel uznat, že má pravdu. Skutečně se od malička učíme rozumět slovům a jejich výkladu, pak přijímáme pravidla, učíme se hodnotit, začínáme věřit, vše v souladu s oním "snem". Strach z odmítání, touha po pozornosti, hluboce zakořeněná pravidla - a jsme ochočeni.

A tak to jde dál. Je pravda, že se trestáme za každou chybu vícekrát, pokaždé když si na ni vzpomeneme, že "ať se otočíme kamkoliv, vidíme pravdu všude, ale s dohodami a představami, které máme uloženy v mysli, ji nepoznáváme" (str. 29), ani samotným čtyřem dohodám není co vytknout (volně formulováno):

  1. nehřešte slovem, slovo má moc ublížit
  2. neberte si nic osobně, to co ostatní říkají se týká jich, ne nás
  3. nevytvářejte si žádné domněnky, raději se zeptejte
  4. vždy dělejte vše, jak nejlépe dovedete

Bohužel dalšími kapitolami si autor začne dojem opět kazit. Bezpodmínečná láska ke všemu a všem, nebe na zemi, osvobození se z pekla a závěrečné modlitby důvěryhodnost snižují. Možná, že kdybych aplikoval svůj klíč k rozpoznání duchovního romantismu ... ale to je jedno. Základní problém je, že kniha směšuje učení nagualů (povrchně), Toltéky (co o nich víme?), pojmy z křesťanství (nebe, peklo, království nebeské, bezpodmínečná láska) a vynikající čtyři dohody. Možná chtěl Ruiz ukázat, že není na konkrétní nauku vázaný, možná lépe prodávat, možná oslovit více lidí, bojím se ale, že je spíše odradil.

Každopádně kvůli samotným čtyřem dohodám to za přečtení stojí. Ukázky z knihy v časopise Bloudil nebo u vesmírných lidí.

P.S. Jeden z komentářů u recenze na blogcritics.org poznamenává, že čtyři pravidla jsou dost podobná filozofii kvakerů. Zavítal jsem tedy na stránky New York Yearly Meeting a prostudoval část Quakerism. Tedy jen část části, web je to rozsáhlý, ale jistá podobnost by tu byla, to tedy ano.

12345
1146675720000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online