Wuwejův zápisník

Užitečné programy - práce s disky (CD, DVD, HDD)

04.12.2007 20:42, Wu | počítače | komentáře -

Dnes se již dá kompletně vybavit počítač kvalitním software, který je zdarma (nemluvím o Linuxu). Jedinou nutností zůstává pořídit si Windows, a jejich cena v OEM verzi je - když vezmeme v úvahu, že je to nejpoužívanější program z celého počítače a slouží denně - přijatelná. Abych případným zájemcům o legální software ulehčil práci, přicházím s novým seriálem. První díl na téma "disky".

Stav pevného disku: moderní disky mají vlastní monitorovací systém S.M.A.R.T., krom toho často umí netušené věci, jako řízení hlučnosti nebo úspory energie. Zobrazit všechny údaje, nastavitelné měnit a navíc si změřit výkonnost disku můžete s nástrojem HDDScan.

HDDScan screenshot

Defragmentace pevných disků už dávno není tak užitečná věc jako v době FAT souborových systémů, ale kdo někdy sledoval vizualizaci v takovém Norton Speedisku, musí uznat, že je to podívaná. Zatímco Defrag standardně obsažený ve Windows je graficky nic moc. Moc pěkná free utilita je Auslogic Disk Defrag.

Auslogic Disk Defrag screenshot

Pročištění pevného disku od zbytečných dočasných souborů: Wise DiskCleaner. Vypadá velmi kvalitně, jenže u těchto automatických nástrojů mívám strach nechat je smazat vše co najdou a bývám líný procházet vše co najdou, takže je vlastně vůbec nepoužívám.

Wise DiskCleaner screenshot

Ke katalogizaci CD a DVD disků jsem dlouho zaměstnával CD Offline; bohužel při vyhledávání dost často padal, takže jsem se znovu porozhlédl. Našel jsem Wincatalog Light, který je na rozdíl od verze Standard zdarma. V čem se od placené verze liší nevím, všechno, co potřebuji - tj. načíst obsah disků a v načteném vyhledávat - umí.

Wincatalog Light screenshot

Vypalování CD a DVD mě příliš netrápí, s počítačem jsem pořídil OEM verzi osvědčené klasiky Nero Burning Rom, ale tip pro vás mám: CDBurnerXP. Umí vše pro běžnou práci.

Symbolické linky na NTFS: každý Unixman to zná, jen málokterý uživatel Windows tuší, že symbolické linky existují i v NTFS. Přitom je to skutečně užitečná věc - cokoliv, co máte někde na disku a potřebujete mít i jinde, se udělá jedním příkazem. Nástroj junction od Sysinternals má 90 kB.

Pár věcí, které jsem nikdy nepotřeboval, ale mohly by se někdy hodit:

12345
1196797320000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online