Wuwejův zápisník

Počítačová zombie a soubory

28.05.2007 18:59, Wu | počítače | komentáře -

Počítačová zombie. Zpátečník a heretik. To jsem já.

Vidím to dnes a denně, třeba když si čtu o skvělých správcích fotek. Dělá to fotoalba, všechno se dá popisovat, prohledávat a podobně, obrázky kopíruje rovnou z foťáku. Akorát nikdy nevíte, kde že to vlastně má data, co se stane při přejmenování nebo smazání alba (Přejmenuje se i adresář? Smaže? Nebo jsou to jen změny v databázi?) a pro kopírování či zálohování se to musí používat taky. To mi vadí, já je chci mít své fotky pod kontrolou. Adresářová struktura bohatě stačí - vím kde soubory najdu, když je chci kopírovat, vím jak se v nich zorientovat a případné prohledání umí každý souborový manager.

A co teprve hudba, každý hudební přehrávač si cpe (nebo se o to aspoň snaží) soubory do svých knihoven, ve kterých se dá hledat, třídit, dělat playlisty. Je to zvláštní, protože podadresáře nazvané podle žánrů stačí a kontextové menu na hudebním souboru má volbu "play" také.

Také je tu vymoženost posledních let, desktop search, prohledávání počítače na stejném principu, jako prohledávání internetu. Nainstalujete, spustíte, ono to prochází disk a ukládá si všechny informace o textech, fotkách, obrázcích, zkrátka o všem. To mají ti lidé na disku takový bordel, že neví, kde co mají? Adresářová struktura je přece dostatečná :).

Kopírování z nejrůznějších přenosných zařízení je kapitola sama o sobě. Kdyby bylo podle gusta výrobců, mám v počítači tři stále běžící správce mobilních telefonů a tři od foťáků, každý se svým specifickým programem na kopírování a správu. Ještě že existují čtečky paměťových karet, na nichž je, jak jistě tušíte, adresářová struktura.

Když to shrnu, na velkou část úkolů bohatě stačí souborový manager. Ale není to IN.

P.S.
Co by ale bylo zajímavé - multidimenzionální souborový systém. V jedné dimenzi bych si definoval třeba u fotek roky/měsíce/dny, v druhé třeba geograficky ČR/kraj/místo, ve třetí činnosti výlet/dovolená/práce... Nevíte někdo o takovém projektu?

12345
1180371540000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online