Wuwejův zápisník

Božena Němcová : Babička

24.04.2006 20:30, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -

BabičkaBabičku jsem jako dítě školou povinné nikdy nepřečetl. Nešlo mi to, byla pro mě moc statická a zdlouhavá, se spoustou popisů. Ale podobně se mi vedlo se spoustou dalších klasických děl - chcete-li aby si děti něco nepřečetly, dejte jim to povinně.

Co si ale pamatuju už odmalička jsou Kašparovy ilustrace; to vydání, které jsme měli doma, jich bylo plné. Rád jsem si je prohlížel, i když jsem nevěděl co přesně je na nich zobrazeno, moc se mi líbily. Nedávno jsem se začal po antikvariátech dívat právě po takovém vydání, objevilo se docela brzo a kniha je jako nová. Asi těch 34 let ležela někde zabalená.

A tak jsem se konečně pustil do jejího čtení. Jak poetické obrazy tam jsou zobrazené... Člověk maně zatouží po poklidném životě na venkově. Jistěže si to sama Božena Němcová idealizovala, ale to vůbec nevadí. Její Babička je opravdu poklad národního písemnictví, jazykem i obsahem.

Jen ty děti to asi neocení.

Už se těším, až znovu navštívím Ratibořice a Babiččino údolí, když teď vím, co se tam kde odehrávalo. A také jsem pochopil, proč si "Na samotě u lesa" nechával majitel mlýna říkat "pan otec" a dětem říkal "čečetky" ;).

Pro více informací navštivte stránky Muzea Boženy Němcové.

12345
1145903400000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online