Wuwejův zápisník

Petr Stančík: Andělí vejce

16.09.2019 21:50, Wu | knihy | výběr z knih | komentáře -

obálka knihy Andělí vejcePodivně magické, uhrančivé čtení je vyprávění o životě Augustina Hnáta ze vsi Smylavody. Každá věta je naplněná tak, že se sotva vznáší nad zemí a vy ji jen tak zlehka vychutnáváte.

Náves ve Smylavodě vypadala jako dobrý konec pohádky, ve skutečnosti ale každý grunt skrýval nějaké tajemství. Tu láska ke kočkám procházela žaludkem, onde zas v neděli po mši svaté vyvolávali z temnot mocnosti pekelné, aby to měli pojištěné na obou stranách.

U Hnátů to byl chleba.

Tady ho, co paměť sloužila, pekli zásadně muži. Nežli by k tomu pustili ženskou, radši by hladem pomřeli. Do tajemství chleba se zasvěcovalo ob generaci, dědeček vnuka a ten, když se po letech sám stal dědečkem, zase svého vnuka, otcové pauzírovali.

Nebo ztěžka, samozřejmě, protože ačkoliv chvílemi je cítit cynický humor, v jiných chvílích vás sevře ledová ruka. To když udeří osudová náhoda nebo čísi zlý úmysl.

Jeho matka tou dobou trávila víc a víc času v lese. Augustin ji tu potkával častěji než doma, ale už s ním ani nemluvila, jen ho pohladila po tváři nebo mu z dlaně vonící smůlou nasypala do pusy hrst divokých jahod. Česala se trním a do prstenců plavých vlasů si zaplétala zelené drápelčí a borové šišky. Občas ji zahlédl mezi stromy jen jako poskakující pablesk.

Prvního září šel poprvé do školy. Toho dne, právě když běžela po mýtině, ji lovci z města zastřelili jako srnu.

Našel ji na prahu chalupy, když se vracel ze školy, položenou na pravém boku jako zhaslou zvěř. Úlomek smrkové větvičky se třemi výhonky měla vsunutý do svíráku na poslední hryz, další úlomek s jedním výhonkem trčel ze střelné rány a pětivýhonkový vlastnický úlomek jí položili na komoru.

Mísí se tu události skutečné i nadpozemské, ale často i ta realita je natolik barvitá, že je vlastně neuvěřitelná. V kapitolách sledujeme dvě časové linie. Život Augustina Hnáta od jeho narození v srpnu 1891 se pravidelně střídá se „současností“, kterou je květen 1945. A jak čas postupuje, nakonec se ke konci knihy protnou.

Oba cykly pak dovolují sledovat analogie i protiklady mezi minulostí a současností, kořeny současných událostí a povahových rysů a také – hlavně – nezkrotnou autorovu fantazii. Tolik nápadů a plynulých odboček, ve dvou či třech větách vnoří další příběh, nad kterým nevíte, jestli se smát, nebo brečet, a hned zase plynule pokračuje.

Jediné podobné dílo, se kterým jsem se setkal, je Tokarczukové Pravěk a jiné časy; magičnost, drsná krása i časoběh jsou stejného druhu. I působivost; tohle čtení ve vás zanechá stopu. Určitě zkuste.

Odkazy:

nakladatelství Druhé město — Martin Reiner, Brno 2016, ISBN 978-80-7227-693-6, cena 165 Kč (eBook)

12345
1568663400000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online