Wuwejův zápisník

Principy duchovního růstu

19.01.2017 20:47, Wu | duše | produktivita | komentáře -

Čím víc moderních knih na přelomu mezi psychologií a duchovnem jsem přečetl, tím více si všímám jejich podobnosti. Všechny mluví o tomtéž, jen z různých pohledů a různým důrazem.

Posun od abstraktních představ k reálnému prožívání

Minulost je jen vzpomínka, budoucnost jen představy, čím více jsme v nich, tím více nám život protéká mezi prsty. Příručky meditace pomáhají mysl uklidnit a nechat ji spočinout v přítomnosti. Brad Blanton v Radikální upřímnosti mluví o moralismu jako síti představ, v níž jsme chyceni a od níž se musíme vrátit k prožívání.

Soustředění

K reálnému prožívání patří i plné soustředění na to, co právě děláme. Leo Babauta v Soustředění mluví o odstranění rušivých vlivů, Hluboká práce je celá věnovaná tomuto tématu, dotýká se jej Csikszentmihalyi v knize Flow a sposta dalších.

Zjednodušení a úklid

Čím jednodušší je náš život, tím snáze se v něm pohybujeme, platí to o pořádku v duši i v prostoru. Úklid rozebírá Babauta, Marie Kondo, Michaela Dombrovská, minimalismus, na blahodárnost vyklízení a vyhazování jsem přišel dokonce i já sám.

Upřímnost a pravdivost

Blantonova Radikální upřímnost je přímo založena na odhalování pravdy a pocitů; hodný hoch se musí odnaučit falešné strategie; všemožné modely, ve kterých jsme chyceni a hrajeme pořád dokola popsal Eric Berne, Thomas d'Ansembourg v knize Přestaňte být hodní, buďte sami sebou mluví o tom, jak nepodléhat dojmům, přesvědčením a předsudkům a porozumět potřebám a pocitům.

Převzít zodpovědnost

Pozatekové Odvážný rodič nabádá k tomu nechat i děti převzít zodpovědnost. Nemoc jako cesta a a další knihy o psychosomatice jsou postavené na tom, že co vědomí vynechává, to se projeví tělesně a musíme to přijmout, převzít zodpovědnost za podmínky, které k projevům vedou. Všechny knihy o mužské spiritualitě vedou k tomu, že naši cestu za nás nikdo neprošlape.

Pokora a vědomí přesahu

A konečně, k duchovnímu růstu patří vědomí, že nad námi je něco, co nás přesahuje. Mýty, archetypy, posvátná příroda, matka Země, Bůh… Ani ne tak ta která konkrétní věc, jako vědomí a uznání něčeho většího, než jsme my sami. Pokora.

(Napadá vás něco důležitého, co jsem vynechal?)

12345
1484855220000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online