Wuwejův zápisník

Viktor Pavel: Lobsang Rampa - láma nebo podvodník?

17.01.2017 20:58, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Lobsang Rampa – láma nebo podvodník?Viktor Pavel nejprve propadl nadšení z knih a příběhů Lobsanga Rampy – ale na rozdíl od většiny čtenářů nezůstal u pouhého přemítání nad pravdivostí a pustil se do vlastního pátrání.

Osobnost dr. T. Lobsanga Rampy patří k těm tajuplným, o nichž se šíří pouhé dohady. Někdo ho považuje za vysoce postaveného tibetského lámu, skutečného zasvěcence a osobního lékaře XIII. dalajlámy, jiní dr. T. Lobsanga Rampu označují za obyčejného klempíře z Walesu a podvodníka, který Tibet ani nenavštívil a celý život žil v mírném pomatení mysli. Kde je tedy pravda? Byl muž vydávajíci se za tibetského lámu skutečně tímto lámou, nebo jen velmi šikovným podvodníkem? Na tyto a mnohé jiné otázky se snaží najít odpověď tato kniha.“ (Str. 7)

Čtyři roky shromažďoval materiály, oslovil vydavatele, odborníky, několikrát psal dalajlámovi, vypracoval seminární práci a pokračoval v dalším zjišťování. Své výsledky zveřejnil v časopise Skryté skutečnosti, později jako sérii článků na internetu (kde jsem na ně narazil i já) a nakonec je i vydal knižně.

Koncepci knihy nelze nic vytknout:

  • v úvodu představí svou motivaci a počátky hledání
  • následuje shrnutí života Lobsanga Rampy tak, jak jej popsal ve svých příbězích
  • ty autor prochází a stručně charakterizuje hned vzápětí
  • pak se podívá na astrální cestování a auru
  • následně dá slovo Rampovým odpůrcům i zastáncům, stejně jako čtenářům (zde také dospěje k závěru, jestli šlo o lámu, nebo podvodníka)
  • ukončuje ji kapitola o současné situaci v Tibetu, historie vzniku knihy, závěr a obvyklý slovníček s přehledem použité literatury

Je na ní ale vidět nezkušenost – po velkou část je příliš poznat, na kterou stranu se přiklání, je to nadšená obhajoba. A také chybí kritický cit pro relevanci údajů, nelze mluvit o čakrách nebo astrálním cestování se stejnou mírou pravdivosti jako o historii Tibetu nebo o studii profesora buddhismu a tibetské kultury Donalda S. Lopeze.

Ale nic to nemění na poctivosti při hledání a otevřenosti novým informacím, takže výsledek (i závěr) je velmi přínosný. Ke knihám Lobsanga Rampy by ji mohli rovnou přibalovat.

nakladatelství AOS Publishing, 2002, ISBN 80-86063-50-X, cena 149 Kč

12345
1484683080000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online