Wuwejův zápisník

Vítězslav Nezval: Básně 1

06.06.2014 00:20, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Vítězslav Nezval: Básně 1Když jsem si trojdílný cyklus Nezvalových básní objednával, měl jsem za to, že je to kompletní vydání jeho tvorby – ale byl to omyl, i přestože je řada tak rozsáhlá (každý svazek má přes 400 stránek), je to výběr. Vlastně není divu, Nezvalova tvorba překračuje téměř čtyřicet let a vydal více než třicet knih. Každý ze svazků výběru představuje jedno tvůrčí období, ten první se týká poetismu.

Poetismus je „umění žíti a užívati, umění, které není literatura, není umění, ale chce být strůjcem obecného lidského štěstí a krásné pohody a za svůj vlastní a pravý lyrický poklad pokládá lyrickou hodnotu.“ (citace z Komentáře, str. 430, komentář vychází z Teigeho formulace manifestu z roku 1924)

První sbírku Most řadí komentář k předpoetismu, době, kdy se Nezval soustředí na imaginaci, respektuje rady Jiřího Mahena a postupně proniká mezi básníky. Následující Pantomima je již typický poetismus, pestrá žánrově, slohově i výtvarně. Pokračují sbírky Rozdělená, Židovský hřbitov, vrcholné Básně noci a Signál času. Z tvorby postpoetistické, období hledání dalších forem a uvolnění, odskoků k metafyzice či próze, je zařazena sbírka Pět prstů, ačkoliv některé prvky jsou patrné už v Signálu času.

Co se týče veršů, jsou opravdu velmi pestré, od jednoduchostí typu každodenní básně:

Kominík leze po střeše
Kuchařka oběd vaří
Básník se krásně učeše
než sedne si ke kalamáři
(...)
Kalamář, str. 218

přes (pro mě obtížně čitelné) prózy jako jsou libreta pro pantomimu nebo taneční grotesky, až po krátké asociační experimenty na písmena (Abeceda) nebo momentky (Básně na pohlednice). Vynikající jsou sbírky Básně noci, Signál času a Pět prstů, jejich obrazy, rytmus, unášející rýmy...

(...)
Nyní jsem v duchu vstupoval do neurčitých bytů
a kochal jsem se obrazy žen které půjdou spát
Nejednou jsem se zúčastnil mateřských vroucích citů
a dlouho jsem se nakláněl nad spánek nemluvňat
(...)
Noční procházka, str 392

Hodnotit přehled tvorby nemá smysl, ale pokud bych si měl vybírat, spokojil bych se s již zmíněnými třemi vrcholnými sbírkami.

nakladatelství Host, Brno 2011, ISBN 978-80-7294-381-4, cena 349 Kč

12345
1402006800000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online