Wuwejův zápisník

Vítězslav Nezval: Sexuální nocturno

22.05.2007 19:38, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Vítězslav Nezval: Sexuální nocturnoZnačně snové vyprávění o období dospívání a zlomových okamžiků sexuálního procitání. Snové proto, že plynule přechází mezi časovými rovinami, stejně jako od vyprávění k popisu duševních stavů.

Nejzajímavější byl asi vývoj mého pohledu na toto krátké pásmo asociací a vzpomínek. Po přečtení se mi totiž vůbec nelíbilo. Nelíbil se mi výsledek, říkal jsem si: „A co, jako? Nejasnosti a trápení probouzející se sexuality zažíval každý.

Nelíbily se mi zbytečně vulgární výrazy, resp. k zasněné a mimočasové atmosféře se vůbec nehodily.

Kniha je doplněna kolážemi Jindřicha Štyrského, které se mi - jaké překvapení - nelíbily také (ta, kterou tady vidíte, mi připadala nejmíň odpudivá, přiznávám jí originalitu a důvtipnost).

Koláž Jinřicha Štyrského

Jenže na konci je doslov Karla Srpa, nazvaný Nezvalova iniciace, který sice zpočátku vypadá jako až nadměrné hledání významu tam, kde žádný být nemusí, ale ve skutečnosti je velmi erudovaný. A především pečlivě vysvětluje jednotlivé události, vzpomínky, zasazuje je do Nezvalova života, srovnává s jinými Nezvalovými texty, ba dokonce úryvky těchto textů přikládá, takže se dá snadno přesvědčit, že má pravdu. Najednou jsem Nezvalovo první tápání, neslušné dopisy a průšvih při jejich odhalení, návštěvu nevěstince, pozdější epizodu v baru i symbolické uzavření děje viděl v jiném světle.

Takže jsem si Sexuální nocturno přečetl ještě jednou. A víte, že není tak špatné? Ono je především o zrodu básníka.

12345
1179855480000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online