Wuwejův zápisník

František Novotný: Další den Valhaly - Odpoledne

03.08.2008 19:11, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy František Novotný: Další den Valhaly - OdpoledneMusím začít rovnou chválením. Opravdu mistrovský, skvěle zkombinovaný příběh - a to jsem teprve u třetí knihy pětidílné série.

Něco málo k ději - při posledních zapnutích Kabaly se ukázalo, že ona sice poskytuje hodně informací o tom, co se stalo se světem, ale příliš toho v současné konfiguraci nezmění. Jeden náznak říká, že byl bylo třeba osadit nejvyšší sefiru mocným egregorem a zdá se, že to má být Svatováclavská koruna. To mimochodem není nic přitaženého za vlasy, koruna je opředena pověstmi o ohromné síle i v našem světě, jen si vzpomeňme na legendu o neoprávněném nasazení na hlavu...

Proto byl komandér Crommelin vyslán na špionážní misi, převzít korunu od kurýra Lichtu, tajné organizace operující v srdci Himmlerovy říše. Když je přepaden komandem wthulmanů, nemrtvých německých navrátilců z Valhaly, a jednoho zastřelí stříbrnou municí, otevře se dočasně prostor mezi světy a on je vtažen jinam. Původně jsem si myslel, že do našeho světa, ale zdá se, že Velký mečový mechanismus nacistických mágů stvořil kromě nacistickomagického i světy další, s různým stupněm magičnosti a různým vývojem. Spojkou je druhý Dveřník, tedy jedna z rozhodujících figur, ale to bych jednak prozrazoval příliš, jednak není možné v krátkém článku složitý děj zachytit.

Minule jsem si posteskl, že mečový mechanismus jsem pořád ještě nějak nepobral; tady je vysvětlený o hodně podrobněji a ačkoliv časové smyčky znásobené rozdvojenými osobami a meči se snad ani nedají "udržet" najednou, sledování a chápání děje nebrání.

Vlastní rituál kouzla byl jednoduchý. Každá z časových dvojnic uchopila časem zdvojený pár katan a křísla jejich čepelemi o sebe. Zrcadlo nad obětním kamenem jako by v jedné polovině podél vertikální linie zmatnělo. Na zlomek času svislý řez ponechal z postav harpyjí jenom asymetrické poloviny, avšak veřej času se vzápětí otočila a složila poloviny do jediné okřídlené siluety Černé královny.“ (str. 96)

Při druhém přečtení knihy odhaluji další a další skvělé analogie nebo průniky s historií skutečnou. Třeba hippies - tam jsou to dreammies, protože tvrdí, že celý svět je neskutečný a že správný je ten, který se zjevuje ve snech. Nebo Skuld, mytologická norna Budoucnost, která se kouzlem zneviditelní, ale nedokáže jej zrušit - ona to není náhoda... tenhle svět totitž budoucnost nemá.

Když se Kabala spustí, přemístí celou letadlovu loď Enterprise jinam, do jiného bezčasého prostoru, a na původním místě zahalená mlhou zmizí. Jako by mi to připomínalo Filadelfský experiment.

A co ukázka - poznáte, o koho jde? „Dole v kuchyni se na velké pánvi smažila vajíčka se slaninou a stará Betty odkládala další a další skořápky k hromádce na talířku. O slepicích a vejcích vím snad všechno, vzpomněl si Crommelin na její včerejší slova, zatímco si společně s Franzem nakládali na talíře.“ (str. 207)

Závěr knihy se točí kolem data 8.12.1991, a ani to samozřejmě není žádná náhoda. Jen ta říše, které se "stmívání" týká, je v knize jiná než u nás. Určitě by se daly popsat další a další detaily, namátkou kvantové chování v čase rozdvojených mečů, ale... raději si to přečtěte sami.

Pagiho recenze na Henry's SF a F webu.

12345
1217783460000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online