Wuwejův zápisník

Frank N. Skipper: Dlouhý den Valhaly

06.07.2006 20:00, Wu | knihy | komentáře -

Dlouhý den ValhalyPředstavte si, co by se asi stalo, kdyby generál Karl Haushoffer, jakožto německý velvyslanec v Japonsku, pronikl do kultu uctívačů dračího démona a podařilo se mu vstoupit do kontaktu s jedním z Vysokých (Súrt). A uzavřít dohodu - dostane moc nad světem, pokud dodá Vysokému padesát miliónů mrtvých pro jeho zásvětní armádu... je to hodně, ale jsme teprve na začátku století. Nedostává pak Haushofferovo založení spolku Thule a "výchova" Hitlera jiný rozměr?

Klíčovou osobou celého spiknutí mezi světy se nevědomky stal rytíř Arnim von Galwitz. Když jednou v zákopu viděl, jak se mrtví zvedají a odcházejí, byl v šoku, stejně jako když si ho sám Haushoffer nechal přivést, udělil mu medaili, věnoval japonský meč jako talisman a doporučil mu, aby jej vozil s sebou v letadle. Meč to nebyl náhodný, Súrtův Pojídač temnoty sehraje velkou roli. Po sestřelení, místo aby rytíř dopadl na zem, je i se svým strojem přenesen valkyrjí Reginleif do Valhaly. Sám Grímni (Ódin) jednou vysvětluje, proč se tak děje: „Jakmile mu strážce Heimdall sdělil, že podle zpráv špehů se lidé v Midgardu naučili bojovat i ve vzduchu, myslel jen na jedno - jak získat tyto bojovníky pro svoji říši. Byla to příležitost, na kterou čekal tisíciletí. Příležitost pomstít se za porážku při Ragnaröku, za ztrátu bratrů a synů, příležitost zaplnit prázdné sály Valhaly novými obránci i s jejich kouzelnými stroji. A ještě více. Doposud se Súrtovi jen bránil. Nyní by mohl, díky vynalézavosti lidí, získat prostředky, jimiž by bylo možno protivníka předejít. Zaútočit na jeho Pány Času v jejich vlastním prostředí. Jenže kde hledat cestu do ztraceného Midgardu, do oddělené země lidí? Kterým směrem vysílat valkyrje, aby, jako před Ragnarökem, přiváděly padlé reky na okřídlených ořích?“ (str. 59)

Knížka je opravdu skvělá, detaily jsou propracované a vše je zasazeno do kontextu legend a mytologie. Popisy Valhaly, všechny intriky božstev, obři a trpaslíci, lstivý Loki a stahující se sítě osudu nad světem lidí. I časových paradoxů si užijete do sytosti, v bezčasém Niflheimu a Valhale se začínají objevovat padlí hrdinové z různých dob, bohové, démoni i sám rytíř potkává sebe samého a jak to tak vypadá, jediným cílem velkého Scénáře je dodržet známou posloupnost událostí, sestavit nacistickou armádu padlých, otevřít bránu zásvětí, vtrhnout do roku 1942 a tím zvrátit výsledek války. Že se to povedlo napovídají krátké zmínky o tom, jak to na Zemi vypadá - Afriku pustoší draci, západní Evropa je pod vodou, z východní zmizeli Slované a Židé ...

Na posledních stránkách je kvalitní slovníček, vysvětlující hlavní pojmy a postavy, mytologické i skutečné, takže se nemusíte bát, že byste dílu nerozuměli. Nakonec jsem ani Germánskou knihu mrtvých předem číst nepotřeboval. Recenze - našel jsem jednu od Davida Horáka.

P.S. Hrdinové jsou ve Valhale vyspraveni stříbřitým kovem, wthulem. Nevíte někdo, jestli to také pochází z mýtů? Internet mlčí...

12345
1152208800000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online