Wuwejův zápisník

František Novotný: Další den Valhaly - Dopoledne

18.07.2008 20:25, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy František Novotný: Další den Valhaly - DopoledneKdysi jsem si o Novotného sérii Valhal napsal, že je jedna z nejpropracovanějších alternativních historií, které jsem kdy četl. Při druhém přečtení se mi to jen potvrzuje.

Minulý, poněkud neobratný zápis ve čtenářském deníku (25.2.2003): „Výborně a do detailu prokreslený svět, kde se Němcům za druhé světové války podařilo uvolnit mytologické síly. Krutá alternativa tomu našemu, neplatí zde jen zákony fyzikální, fungují i principy magické. Tak třeba počítač kromě očekávaného vyhodí i podobné výsledky, které nebyly požadované, přesně podle zákona podobnosti.
Nacházíme tu alternativní dějiny a poznáváme postavy z našeho světa. Jejich osudy se proplétají, tu podobně, tu rozdílně, v některých okamžicích se protínají. Je pěkné je rozpoznávat; třeba člověka, který tuší stín jiné reality, sbírá kuriozity, které jako by spadly odjinud, novinový výstřižek o neexistující letecké expedici neexistujících USA na jižní pól. A jmenuje se Ludvík. Jak jinak, Ludvík Souček a jeho Tušení stínu. Bratři Havlovi, Tomáš Baťa, JFK, Marylin Monroe. Dokonce Lee Oswald se tu objeví. Děsivě fascinující je návštěva kárného tábora, vybudovaného přesně dle Kafkových povídek...
Znalost mytologie a mytologických postav tu zaznívá jakoby mimochodem, je ale velmi hluboká. Podobně jako znalosti okultních praktik a spolků nacistů, Ahnenerbe, objeví se Eckart, Haushoffer...
Další výborná věc je uvedení řady vědců, kteří stáli u základů informatiky a jejich počáteční teorie, které vznášejí při snaze vysvětlit co se s jejich světem stalo. Počítač postavený podle zákonitostí kabaly. Lahůdka, dokonale nenásilné propojení technologie a mytologie.

Tentokrát bych se mohl trochu víc zmínit o ději. Jednu linku tvoří příběh Gunnara, který sehrál svou roli v otevírání brány mezi světy a v dvojném kouzle, Velkém mečovém mechanismu. To jsem mimochodem pořád tak úplně nepochopil, ačkoliv celý první díl série byl o něm a jeho důsledcích, a vědci v druhém dílu se také snaží dobrat jeho výkladu. Šlo o Súrtův meč Pojídač světla, druhý meč Pojídač tmy, jejich rozdvojení při návratu v čase a - asi - jejich zkřížení. Ale třeba se to do konce série vyjasní i pro obyčejné smrtelníky. Gunnar, doprovázen božskými syny Módim, Magnim, Vídarem a Válím, přeživšími nacistický Ragnarök, sudičkou Skuld, Budoucností, a trpaslíkem Dvalinem se ze zásvětní Valhaly vydávají do našeho světa, Midgardu. Bohové aby se pomstili za smrt svých otců a dobyli zpět ukradené artefakty, Gunnar aby se pokusil zabránit otevření brány.

Druhou linkou jsou dějiny Malé Ameriky. Prezident Roosvelt kdysi vyslyšel varování neznámého člověka, jakéhosi Fulcanelliho, že v roce 1942 se stane něco zcela nepochopitelného - vyslyšel a sepsal tajný rozkaz ke shromáždění sedmi vědců, bádajících kolem informací a informatiky, a jejich transportu spolu s válečným loďstvem do Antarktidy. Proč? Posvátný kontinent Mu je v magickém světě magicky chráněn... Vývoj ve světě pod nadvládou nacistů, "studená válka" mezi nimi a japonskou "Velkou říší společného blahobytu". Pár příkladů jsem uvedl výše, přidám třeba japonský objev elektronické součástky "toran", vynález rozhledoru, kterým se dá přenášet nejen zvuk, ale i obraz. I ten Kafkův kárný tábor má paralelu v našem světě, kafkovská konference se uskutečnila, také na půdě politického soupeře a za napjatých okolností. Hledat a nacházet alternativy a paralely je opravdu nesmírně zábavné.

Internet: Pagiho recenze, ukázka první kapitoly, ukázka "Kafkovské konference".

12345
1216405500000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Sledujte také

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online