Wuwejův zápisník

Hermann Hesse: Souborné dílo 2

18.09.2005 17:04, Wu | knihy | komentáře -

Pod koly
Poměrně krátký příběh nedlouhého a tragicky končícího života Hanse Gieberatha. Tento synek měšťáka vždycky vynikal ve škole, a proto je zcela zákonité, že se o něm uvažovalo jako o jediném kandidátu na "zemskou zkoušku" na státem placené studium v semináři v Tübingenu. Zatímco ostatní žáci si užívali prázdnin, Hans přecházel z jednoho doučování na druhé, z přípravy do procvičování. Ve zkoušce uspěl, i v semináři ho nějakou dobu naočkovaná ctižádostivost držela v čele, na občasné bolesti hlavy nedbal. Ale pak se ztracené dětství, nepřiměřený tlak a chybějící přátelství (o lásce nemluvě) začaly ozývat silněji a silněji.

Zhroucení, odchod ze semináře, první nevyslyšená láska, nástup do učení na zámečníka a první pitka vedly (vezmeme-li v úvahu celý život před tím, pak nevyhnutelně) k tragickému konci. Marné je ševcovo povzdechnutí "i my jsme asi leccos u toho chlapce zanedbali, nemyslíte?".

Jedno z raných Hesseho děl je typická ukázka novoromantismu; už obsahuje silné obrazy přírody, stesk po ztraceném dětství, výmluvně popsané pocity a mírné pohrdání maloměstskou hrdostí, zároveň s mírnou závistí k témuž. Oproti pozdějším románům tento ještě obsahuje jistou lehkost stylu, kdy obdivujeme autorův nadhled a čitelnost. Není pochyb, že (ostatně jako v každé z jeho knih) je zde inspirace vlastním životem - Hesse sám studoval na klášterní škole, nedostudoval, odešel do učení a určitě se cítil podobně. To koneckonců naznačuje i jméno jednoho ze žáků školy, mladého básníka Hermanna Heilnera, ve kterém není těžké Hermanna Hesse rozeznat.

Tento svět

Povídky. S povídkami mám problém. Jsem zvyklý číst knihy, postupně se dostávat do děje a okolností, zapamatovat si hrdiny a jejich prostředí, zkrátka obsah vstřebávat. Povídka, sotva začne, sotva hlavní postavu začnu poznávat, už zase končí. A následuje jiná, s jinými lidmi, místy, událostmi. Když ke svým povídkovým problémům připočtu Hesseho mělké zápletky, výsledek není valný. Témata jsou vesměs podobná, tragická láska, nevyslyšená láska, návrat domů, návrat do dětství. Ještě že to zachraňují romantické náladové popisy a atmosféra, v tom je Hesse mistr (a já vděčný příjemce).

12345
1127055840000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online