Caesar pojme nápad, jak přemoci dosud nepoddajnou galskou vesnici – postaví kolem ní moderní město a vesnice se buď civilizaci poddá, nebo zanikne. Vyšle nadějného architekta Lecorbuse, aby se pustil do práce. Galové ovšem těžce nesou, když jim někdo kácí dubový prales a stavbu mnoha způsoby sabotují. Nicméně když už sídliště stojí, tlak kultury a odbytu zboží skutečně začne fungovat a vesnice má namále.
Zápletka není tak složitá jako ve stejnojmenném filmu, ale vůbec to nevadí, to spíš ten film je trochu přeplněný.
A pobavila mě ošetřovna, resp. její nástroje:
Otvírákovy poznámky k dílu 17 Sídliště bohů.
Náčelník Majestatix se v hádce se svým švagrem trumfuje o unikátní jídla, až to skončí pozváním na ragú s bobkovým listem z Caesarova vavřínového věnce. Asterix s Obelixem tedy vyrážejí do Říma, aby se ho pokusili ukrást. Nechají se prodat jako otroci, uvaří pár zběsilých lektvarů, zkusí se do paláce vloupat, nechají se uvěznit, atd. Nápadů je spousta – a nakonec jeden z nich přece jen vyjde.
Otvírákovy poznámky k dílu 18 Caesarův vavřínový věnec.
Podvodnický věštec se vetře do vsi a pod záminkami a popisováním toho, co chtějí slyšet, si postupně získá všechny obyvatele. Kromě Asterixe. Když pak uteče a dostane se k Římanům, nezbývá mu, než věštit i jim, ale to už začíná jít o krk, obzvlášť když se řeší, že všichni praví věštci musí jít za mříže. Věštec začne tvrdit, že je podvodník, ale jako na potvoru mu všechno začne vycházet:
Otvírákovy poznámky k dílu 19 Věštec.
Tohle byl pro mě úplně nový příběh a velmi zábavný, možná nejvíce ze všech čtyř. Prétor Ustahromus, guvernér Korsiky, zajal jednoho z odbojných Korsičanů a posílá ho do Říma, právě přes římský tábor vedle galské vesnice. Řízením osudu se zajatec dostane k našim hrdinům a ti s ním pak vyrazí Korsice na pomoc.
Korsičané jsou mimořádně svérázní, samorostlí a temperamentní, milují svou zem ale hlavně – jsou nedůtkliví!
Otvírákovy poznámky k dílu 20 Asterix na Korsice.
Jako obvykle je to skvělé čtení se spoustou slovních hříček:
a originálních jmen; názvům římských táborů na Korsice jsem se musel smát: Minimum, Maximum, Sternum, ale také Penzum, Pneubarum, Sacumpacum, Postscriptum, Sedum, Osum nebo Cogitoergosum.
Odkazy:
GOSCINNY, René, UDERZO, Albert. Asterix XVII-XX. Praha: Egmont, 2013. 978-80-252-2168-6.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.