Další čtyři příběhy malého a bystrého válečníka Asterixe a jeho přítele Obelixe.
Nemoralix, náčelník blízkého galského kmene, požádá Majestatixe o úschovu kotlíku peněz – aby je nemusel odevzat výběrčímu daní. Kotlík má na starost Asterix, ale když se ráno probudí, jsou peníze pryč. Protože Asterix nesplnil úkol, je z vesnice vyhnán a musí získat peníze (a čest) zpátky. Obelix ho neopustí a společně se pokoušejí peníze získat, všechny způsoby však selhávají. Když se rozhodnou okrást výběrčího daní, začne vycházet najevo, jak to ve skutečnosti bylo.
Otvírákovy poznámky k dílu.
Pokračují samozřejmě slovní hříčky nebo speciální pojmenování (ve spolupráci s překladatelkou). Tohle jsem si musel ocitovat:
I ve Španělsku je jedna vzdorující vesnice, tam má ale Caesar štěstí a podaří se mu zajmout náčelníkova syna Pepého. Nechá si ho jako rukojmí a pošle ho do římského ležení poblíž Asterixova kmene. Asterix s Obelixem náhodou Římany přepadnou a Pepého odvedou k sobě. Po čase je náčelník pošle Pepého vrátit, protože je mimořádně protivný. Ovšem to, jak si vynucuje aby ho ostatní poslechli – zadržením dechu, je skvěle nakreslené:
Zaujala mě i špičková kresba býka – perspektiva, anatomie, Uderzo opravdu uměl:
Otvírákovy poznámky k dílu.
Caesar chce od senátu peníze na další výboje, ti mu ale odmítnou vyhovět, dokud nenastolí pořádek v říši (rozuměj nepřiměje k poslušnosti jednou galskou vesnici). Na Galy ale nic nezabírá, uplatit je nejde a umlátit už vůbec ne. Naštěstí ale náhodou narazí na Destrukta, člověka se superschopností rozhádat kohokoliv a kdekoliv. Takže jeho další úkol je návštěva galské vesnice…
Příběh Nesvár je za mě vrchol této knihy. Originální zápletka, mimořádně podařený a úspěšný antihrdina, kterého dokáží Galové porazit jen se štěstím a jeho vlastními zbraněmi.
Otvírákovy poznámky k dílu.
Zkažený římský guvernér provincie Brakchus Bacilovirus, který zpronevěřuje co může a pořádá orgie, čelí finanční kontrole kvestora Zánětnerva a tak to vyřeší po svém. Otráví ho. Kvestor nechá zavolat Panoramixe, ten ho odveze s sebou do vsi a zároveň vyšle Asterixe s Obelixem pro léčivou rostlinu stříbrnou hvězdu (protěž alpská), která roste jen vysoko v horách.
Tady je to samá narážka na klišé o Švýcarech – přesnost jako hodinky, pořádkumilovnost, trezory, neutralita (jenom narážky na „nový most“ mi unikaly).
Otvírákovy poznámky k dílu.
Ještě z těch vtípků a narážek – ve Španělsku pochopitelně nechybí Don Quijote:
A karavany neboli obytné vozy po keltsku mě skoro rozesmály:
Odkazy:
GOSCINNY, René, UDERZO, Albert. Asterix XIII-XVI. Praha: Egmont, 2021. ISBN 978-80-252-2167-9.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.