Wuwejův zápisník

Mé oblíbené aplikace pro Android 2022

23.04.2022 21:59, Wu | telefony | komentáře -

Pokračuji v započatém trendu a sepisuji aktuální přehled aplikací - staré články budou sloužit jen jako archiv a základ pro novou verzi. A novinky označuji symbolem 🆕

Systémové

Battery Widget Reborn – Na velký kulatý indikátor baterie, stejně jako na grafy vybíjení s predikcí jsem si zvykl. Tohle je výborná náhrada původního Battery Solo Widgetu. A navíc se dá nastavit odpojení telefonu od všech sítí v časovém intervalu, takže ho nechávám mezi 1.00 a 6.00 odpočívat.

GhostCommander se Samba/CIFS pluginem – dvoupanelový správce souborů; kdo si na kopírování z panelu do panelu jednou zvykne, těžko si odvyká. Samba/CIFS modul mi umožňuje pracovat se síťovým diskem; u telefonu, který neumí fungovat jako USB mass storage, životní nutnost.

Protože jsem si k telefonu pořídil externí klávesnici, nezbylo než si koupit External Keyboard Helper Pro. Asi jako jediná aplikace totiž umí pro externí klávesnici nastavit qwertz, bez které bych byl při psaní všemi deseti a česky nahraný.

Ve městě je běžné, že se řada wifi překrývá, protože používají stejný přednastavený kanál, a proto je žádoucí obsadit jiný. Wifi Analyzer zobrazí situaci a můžete si vybrat, kam svou wifi přestěhovat.

🆕 U jednoho telefonu jsem pátral, proč se místo na 3G nebo LTE chytá na Edge, a při té příležitosti jsem potřeboval přehled jednotlivých buněk mobilní sítě, frekvence apod. Aplikace NetMonster mi ho dala.

Simple System Monitor – monitorů systémů je spousta, tento jsem vybral spíše namátkou, než že by nějak vyčníval. Výpis procesorů, teplot, procesů a možnost něco s nimi udělat se občas hodí (původní OS Monitor už nefunguje.)

Většina mých počítačů jsou linuxové stroje a tak se hodí možnost připojit se k nim pomocí SSH klienta z mobilu. Používám Juice SSH.

A pochopitelně neuškodí jednou za čas projet mobil testem malwaru - Malwarebytes. Tam jsem si i začal platit Premium verzi.

🆕 Když mě poprvé vypekla aplikace od Alzy s tím, že „přihlášení vypršelo“ ve chvíli, kdy jsem stál před pobočkou a chtěl aktivovat vyzvednutí, byl jsem jen naštvaný (ne, generovaná hesla si nepamatuju a aplikace v mobilu se sakra nemají odhlašovat!). Když mi to udělali Bakaláři, jakbysmet. Jenže jak to pokračovalo, pochopil jsem, že si musím i do mobilu dát trezor na hesla. Ale jaký? Žádnému online nevěřím, takže nesmí mít synchronizaci. Což je přesně opak toho, co chce většina populace… Vybral jsem Password Safe and Manager

Telefon, SMS, chat

SMS Backup & Restore – o při výměně telefonu chci přenést i SMSky, a tato aplikace umí přenést i log hovorů, takže samostatný CallLogsBackupRestore už není třeba.

Proximity senzor reset (Calibrate and repair) – jednu chvíli mi telefon přestal zhasínat displej při telefonování a tak jsem si někdy uchem vypnul wifi, jindy tváří přepnul na hlasitý hovor a několikrát dokonce zavěsil. Naštěstí kalibrace senzoru pomohla. A při té příležitosti jsem našel ještě Sensors Multitool. To se schválně podívejte, co všechno smartphone měří.

🆕 Ze zabezpečených komunikátorů u mě jednoznačně vede Threema – je šifrovaná end to end, lze ji nepropojit s telefonním seznamem / telefonním číslem (takže vás nevystaví automaticky všem koho najde) a dokonce umí fungovat plně anonymně, tj. kontaktuje vás jen ten, komu sdělíte svoje ID.

Multimédia

Diktafon se občas hodí.

VLC – VLC je jednička i na mobilu a přehraje cokoli, umí dokonce rovnou otevírat a přehrávat přes SMB.

EZ Folder Player Free – adresářový hudební přehrávač pro počítačovou zombii.

Media.Re.Scan  – když jsem zjistil, že adresářový přehrávač hudby při procházení adresářů ty nově nahrané nevidí, ačkoliv tam jsou, byl jsem v mírném šoku. Naštěstí existují aplikace, které systém donutí reindexovat.

🆕 Co se týčeúprav fotek pro Twitter, od minule jsem to zredukoval ještě více - objevil jsem totiž Snapseed, který umí všechny editace a zároveň i zmenšování.

Na prohlížení obrázků jsem ke standardní galerii přidal ještě QuickPic.

Informace, čtení a psaní

DIC-o Anglicko-český slovník – offline slovník se slovní zásobou více než dostatečnou. Proč offline? Protože pokrytí… už jste někdy zkoušeli brouzdat na železničním koridoru Praha – Brno?

DIC-o Německo-český slovník – a po letech už mají i slovník s němčinou!

CoolReader – čtečka elektronických knih.

Mapy.cz – mapová aplikace, umí mít mapy offline včetně fotomapy, v terénu k nezaplacení (ne všude je dostatečné pokrytí na telefonování, natož na data).

Pocket – klíčová aplikace; všechny články ze čtečky, které si chci přečíst, ukládám do služby Pocket a pak je odtud čtu, na počítači, na tabletu nebo telefonu.

🆕 Focení ukázek z knih jsem věnoval samostatný článek, takže samozřejmě nemůže chybět mobilní scanner Microsoft Lens.

🆕 Místo zrušených poznámek MobisleNotes jsem musel přejít na alternativu – a skončil zase u Google. Keep jsou jednoduché a bezproblémové.

🆕 A jednu dobu jsem měl chuť psát si deníkové zápisky – ale ne online (nikomu nevěřím!), hezky pěkně uvnitř šifrovaného telefonu. Aplikace se jmenuje OfflineDiary a dělá přesně to, co slibuje.

Internet

Chrome – internetový prohlížeč; používal jsem Firefox, ale byl nějak těžkopádný, chrome je svižné.

Twitter – alternativní aplikaci na tweetování jsem zatím nepotřeboval.

Network Utilites – občas - ať už profesně, nebo soukromě - potřebuji internetové nástroje - zkusit DNS záznamy, pustit PING, WHOIS apod.

Praktické

RealCalc – dokud člověk nepotřebuje spočítat odmocninu, s vestavěnou kalkulačkou vystačí. Tahle je vědecká.

Waze – navigace s online daty o provozu od svých uživatelů. Mnohdy jediný způsob, jak zjistit aktuální situaci na silnicích.

Meteor – aktuální data z meteoradaru s výhledem na hodinu dopředu.

🆕 V době covidových certifikátů se začala objevovat aplikace YourWallet, tedyvirtuální peněženka. Kromě informační karty s novinkami o Covidu i uložení samotných certifikátů jako karta umožňuje naskenovat (a pak ukazovat) většinu věrnostních karet z obchodů. Ne že bych to v praxi někdy použil, ale naskenoval jsem si všechny, co jsem našel.

🆕 Podobně praktická je aplikaceV obraze. Vybrané obce ji používají jakoinformační platformu, takže – pokud ta vaše je zapojená – dostáváte pravidelně zprávy z úřední desky, o plánovaných akcích nebo třeba obsah rozhlasového hlášení.

🆕 Také používám dva rozpoznávače – to je fantastický výdobytek digitální doby. Vyfotíte houbu a aplikace Na houby vám nabídne, co by to asi tak mohlo být. Pro rostliny je Plantnet.


P. S. vynechávám aplikace, které jsou nějak spjaté s jinými produkty - samoobsluhy mobilního operátora, správa routeru, jízdenky ČD, karty apod. To si zkrátka nainstaluje každý sám podle toho, co používá. Jediná výjimka - pokud používáte chytrý náramek MiBand, je Notify a Fitness for MiBand povinnost. Oficiální appka půlku věcí neumí, nebo umí jen když máte celý telefon v angličtině (bez legrace - teprve v angličtině vám nabídne možnost zapnout si zobrazování jména volajícího).

Co už jsem odstranil, protože potřeba pominula:

Missed Calls Reminder už nepotřebuju, SMSky a hovory mi oznamuje chytrý náramek a telefon mám ztišený trvale.

File Widget – na dělání odkazů na složky nebo soubory už nepotřebuji, protože nic takového na mobilu nemám; PDFka čtu ve čtečce...

Call Confirm – Vytočit někoho omylem už také není tak snadné jako dřív, už se mi to nestává.

Záznam Hovoru – ne že by potřeba pominula, ale už několik verzí androidu to nefunguje...

G2Reader už je také zrušený...

Modrý světelný filtr – až když jsem to zkusil, zjistil jsem, jak příjemné je mít večer na displejích šetrnější teplé barvy (vizte Ohřívání barev monitoru). Android už to totiž umí standardně sám.

12345
1650743940000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online