Wuwejův zápisník

Jak z Galaxy Nexus udělat něco lidského

13.07.2012 00:35, Wu | telefony | počítače | komentáře -

Tenhle telefon je nástroj z pekla. Skvělý, s obrovským displejem, dvoujádrovým procesorem, Androidem 4. A každé potenciální potěšení s ním je podminováno nějakým detailem, působícím utrpení.

Samozřejmě vím, že mám speciální požadavky, takže článek je především návod pro případ, že bych resetoval tovární nastavení, ale možná se některé dílčí věci budou hodit i někomu jinému.

Čím začneme? Třeba sluchátky.

Rada první - pořiďte si jiná sluchátka.

Galaxy Nexus - sluchátka

Musel bych si je do uší zatlouct kladivem, aby nevypadávala. Když jsem je nakonec provizorně upevnil čepicí a pustil hudbu, najednou se vypnula. Pustím znovu, dávám mobil do kapsy, zase vypnutá. Přece jsem ji nevypnul omylem, displej je zamčený? Zakývu konektorem a opravdu, má vůli na všechny strany, když se pohne, odpojí se a přehrávač přehrávat přestane.

Pln obav z reklamace vadné zdířky jsem vyhrabal klasická sluchátka - a všechno v pořádku. Zaplaťpánbůh. Akorát tedy na originální handsfree můžu zapomenout.

Rada druhá - pořiďte si kvalitní pouzdro.

Na minulý telefon s androidem jsem měl pouzdro na opasku, ze kterého se přístroj vytahoval. Fungovalo to bez problémů až do chvíle, kdy mi při vytahování vyklouzl a spadl naplocho na beton, displejem dolů... Displej rozpraskal do opravdu vydařeného pavouka, a ačkoliv stále fungoval, vypadávající kousky skla a zhoršená viditelnost jaksi jeho využívání vylučovalo. Výměna šla do tisíců; podruhé bych to řešit opravdu nechtěl. Teď jsem zvolil pouzdro Krusell Orbit Flex, telefon je v něm trvale schovaný a přes displej se překlápí krycí plocha. Na opasek se přicvakává a zase odepíná celé poudro. Dokonalé. Téměř - výrobce jaksi zapomněl proseknout otvor na sluchátka, takže chcete-li poslouchat hudbu, musíte si telefon na opasek přicvaknout bez krycí plochy displeje.

(Že jsem tím pádem tam, kde jsem byl, a když mi telefon vypadne, dopadne to stejně? V podstatě ano. Jen jsem zatím nenašel odvahu do pouzdra z buvolí kůže dírku přidělat.)

Rada třetí - zapomeňte na USB Mass Storage.

Ano, zařízení se jako USB Mass Storage, tedy jako flashdisk, vůbec nenahlásí. To byl také šok, hledal jsem chybu u sebe, pak na internetu a nakonec jsem se to dočetl (a kdybych býval dočetl megarecenzi na Mobilmánii do konce rovnou, mohl jsem si překvapení ušetřit) - telefon nemá slot na kartu, všechno je na jedné paměti včetně operačního systému, a protože USB Mass Storage vyžaduje nějaké zamčení celého zařízení či co, nemohl by systém běžet. Proto výrobci zvolili jiný protokol (MTP), který je ve Windows dobře podporovaný a pro MacOS dodávají drivery.

Jak si jistě pamatujete, můj primární systém je Linux - a ten (jednoduchou) podporu nemá. Mořil jsem se s tím asi dvě hodiny, ale kompilovat modul jádra se mi opravdu nechtělo. Některé hudební přehrávače umí takové zařízení otevřít a přehrávat z něj, jenže já bych spíš chtěl na telefon něco nakopírovat...

Vyřešil jsem to nakonec oklikou. Síťový disk umí i protokol SMB/CIFS, čili windowsovské sdílení, a androidí souborový manager Ghost Commander má plugin, který umí SMB připojit, a celé to běhá přes wifi. Vlastně jsem kopírování převrátil, místo abych na stolním počítači s připojeným síťovým diskem spustil kopírování do kabelem připojeného telefonu, spustím na telefonu kopírování ze síťového disku připojeného přes wifi.

Rada čtvrtá - vypněte data na pozadí

Nezdá se to, ale pravidelné stahování mailů, aktualizace twitteru, google readeru, reklam a dalších specialit dokáže s baterií zahýbat (o zapomenuté zapnuté wi-fi nemluvě, za 7 hodin klidně 30% baterie). To je jeden důvod - druhý je paranoidní přístup k datům. Chci, aby na internet chodila jen ta aplikace, se kterou zrovna pracuji, čili aby byl internet používaný mnou, nikoliv jakoukoliv aplikací a kdykoliv ji to napadne.

A až to budete poněkolikáté marně hledat, podívejte se na tento návod.

Rada pátá - vypněte synchronizaci kontaktů

Samozřejmě jen pokud telefonní seznam chápete stejně jako já, tedy jako něco izolovaného a odděleného od Google účtu. Podrobný popis je v samostatném článku.

Rada šestá - doinstalujte si aplikaci na připomínání zvonění

Telefon má dost nešťastně umístěnou diodu, která bliká, když máte nějaký zmeškaný hovor nebo novou SMS. Místo obvyklé pozice nahoře nad displejem je umístěná dole, a pokud použijete pouzdro, bude z větší části zakrytá. Indikátor na displeji je při rozlišení telefonu malý, snadno přehlédnutelný. Naštěstí existuje řada aplikací, které upozornění zopakují. Já jsem vybral Missed Call Reminder. Určíte si jak často opakovat, po jaké době přestat, jestli vibrovat nebo přehrávat zvuk atd. Velmi užitečné. Naopak Call confirm už prakticky není zapotřebí, v Androidu 4 se jedním kliknutím z logu hovorů vytáčet nezačne.

Rada sedmá - nainstalujte si aplikaci na obnovení galerie

To jsem si takhle jednou chtěl změnil pozadí na ploše. Našel jsem pěkný obrázek, patřičně zmenšil, nahrál do telefonu a chtěl ho nastavit. Ale ouha, možnost zadat cestu na disku tam není, jen živé tapety (bůhvíkde), tapety (také tak), nebo galerie. A v galerii obrázek nebyl.

Nebo jsem si nahrál hudbu. Pustil přehrávač, chtěl si ji vybrat a smůla. V knihovně skladeb nebyl.

V obou případech jsem se dost navztekal, vy ale nemusíte, protože si aplikaci Gallery refresh nainstalujete s předstihem.

12345
1342132500000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online