Wuwejův zápisník

Šárka Konečná: Deník moderní jogínky

08.03.2020 22:17, Wu | knihy | komentáře -

obálka Deník moderní jogínkyMnohem působivější než teoretické knihy o duchovní nauce jsou vyprávění o vlastní cestě, do nichž je nauka přirozeně včleněná. Takovým říkám prožité duchovno a považuji je za nejlepší způsob, jak do učení proniknout – a nebo se dokonce na danou cestu vypravit. Deník moderní jogínky mezi ně rozhodně patří.

Začíná příběh obyčejné holky, která se jednoho dne rozhodla, že se chce stát lektorkou jógy. Proč? Z vnitřní pohnutky, kterou si nedokázala vysvětlit. Nakonec se tak stalo – bez důvodu, bez otázek proč a jak. Nebyla to procházka růžovou zahradou za zpěvu šanti mantry (šanti v sanskrtu znamená mír), ale naopak. Jeden z učitelů jógy, pan Rudolf Skarnitzl, řekl: „Tím, že se ti něco daří a lidé tě chválí a klepou po rameni, akorát uvízneš na jednom místě jako hřebík, který je nepřetržitým poklepáváním zatloukán hlouběji. Naopak pořádný kopanec do zadku tě může posunout o podstatný kus dopředu.“

Tak tomu bylo i na mé cestě. Dostala jsem pořádný kopanec. A ne jeden. (Str. 10)

Rozhodla se, ale byl to jen začátek, začátek pořádně náročné životní etapy. Kurz v ášramu v Indii, pochopitelně v angličtině, o samotě, v zemi plné neznámých zvyků, neznámých lidí a neznámých zážitků.

Při večerní meditaci další den moje opatření zabírá. Žádný komár v mé blízkosti, a tak mé smysly, již vycvičené na jemné přibližující se bzučení, zůstávají klidné a já se mohu celkem bez problémů oddat meditaci. Tedy tomu, co za meditaci považují – zavřené oči a přetrpění dvaceti minut bolesti všech kloubů s upřenou koncentrací na jednu z manter. Mysl skáče do všech možných šuplíků v mé rozbouřené hlavě za nehezkého pachu směsice repelentu a potících se těl. (Str. 69)

Ale pořád sama se sebou, s bolavými vzpomínkami, traumaty a vzorci, které v podvědomí čekají, kdy se dostanou na povrch. Ponížení ve škole, strach před ostatními, nepovedené vztahy, útěky a úniky, výčitky. Je to ale také materiál, který musí praxe zpracovat a pojmout.

Ásany však nelze stavět s rozbujelou myslí. Nelze pracovat s ničím jemnějším, jako je prána, se vztekem a výčitkami. Cesta je to postupná. Začíná u morálních a etických kodexů, jež jsem měla od příjezdu denně před očima. Vyjmenovávám jamy. Píši o ahimse, o nenásilí a svých zkušenostech s násilím páchaným na sobě samé. O satje, pravdivosti a přiznání si, že jsem mohla ještě nějaký ten rok počkat a vytříbit si angličtinu. O kodexu aparigraha, nehrabivosti nepotřebných věcí, jako jsou další a další informace či další a další barevný čuridar. O brahmačarje, zdrženlivosti, jež je překládána jako zdrženlivost sexuální. K té jediné, v zápalu boje nejen s mravenci, ale hlavně sama se sebou, nemám co říct, a tak pokračuji. O astéje, nebraní toho, co nám nepatří. A to se týká programů, vzorců, rolí, dogmat. To, že se snažíme být tím, kým nás chce okolí mít. To, že nejsme tím, kým opravdu jsme. Píši o tom, jak si nepřivlastňovat něčí vizi, něčí myšlenku, když není naše. (Str. 107)

Najít ten správný způsob, jak je překonat. Jak zakořenit a zabydlet se.

Sedám si na okraj postele, tělo je ještě stále slabé a křehké, ale už vydržím ve vzpřímené pozici. Chodidla se dotýkají studené ášramové podlahy. Skrze sedací kosti cítím, jak se zapouštím hlouběji dolů, a dlouhá páteř jako kmen pevného stromu stoupá vzhůru. Zabydlela jsem se. Zabydlet se v ášramových pokojích se společnou koupelnou na chodbě vlastně nebyl takový problém. Ale zabydlet se ve vlastním těle? Zakouším ticho a jakousi vlastní stabilitu. Slyším hlasy ohýbajících se palem, křik zuřících vln přicházejících s přílivem a prudký vítr. To vše představuje chaos. Můžeme ho přirovnat k myslí. Chaos, který útočí zevnitř i zvenku. Avšak pokud jsme uvnitř pevní, pokud se zaposloucháme do vnitřního ticha, zvenčí nás nemůže nic rozladit. Jsme meditací. (Str. 199)

Spolu s autorkou tak prožíváme celý její pobyt, počáteční hrůzu i zvládnutí prvních zkoušek, čteme ale také o jednotlivých disciplínách a principech jógy. Namátkou podle názvů některých kapitol: PANČAKÓŠA, pět plášťů našich těl; KRIJE, očista dočista; definice jógy; Radža, Karma, Džňána, Bhakti jóga.

Myslím, že i jako úvod do jógy je kniha vynikající a pro svou čtivost doporučeníhodná i nejogínům.

Odkazy:

nakladatelství MOTTO, Praha 2018, ISBN 978-80-267-1249-7, cena 249 Kč

12345
1583702220000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online