Wuwejův zápisník

Elizabeth Gilbertová: Jíst, meditovat, milovat

18.08.2016 00:01, Wu | knihy | duše | výběr z knih | komentáře -

obálka Jíst, meditovat, milovatHlavní hrdinka, tedy autorka sama, se v jistém období svého života ocitla prakticky na dně. Manželství, v němž byla nešťastná, se rozpadlo, rozvod byl příšerný – mnoho měsíců žila ve vzduchoprázdnu, kdy společný majetek užívat nemohla a účty se hromadily; vzdala se všeho jen aby už mohla být volná. Následný intenzivní vztah a zejména dramatické rozchody s Davidem ji zničily docela… Nebýt několika zájmů – objevu duchovna, nadšení pro italštinu a pracovní cesty na Bali -, kdo ví, jak by to dopadlo. Posledním impulsem pro změnu byla věštba balijského šamana Ketuta Lijera.

Jenže já se musela vrátit. Nebo ne? Cožpak to nepředpověděl? Problémem bylo, že jsem taky chtěla navštívit Indii, abych se podívala do ášramu mé guru, a cesta do Indie je rovněž drahou záležitostí, pokud jde o peníze i o čas. K dovršení všech zmatků jsem poslední dobou umírala touhou odjet do Itálie, abych se pocvičila v italštině, ale také protože mě přitahovalo pomyšlení na dočasný pobyt v kultuře, která uctívá potěšení a krásu.“ (Str. 38)

Trilema nakonec Liz vyřeší šalamounsky, rozhodne se věnovat rok sama sobě, léčbě své duše, a během něj strávit čas na všech třech místech. V Itálii, Indii a na Bali. Proto ten název – ‚jíst‘ jako symbol pro radostné přijímání požitků, ‚meditovat‘ pro péči a uklidnění duše a ‚milovat‘ pro čas prodchnutý láskou. Ať už se jedná o lásku k lidem tak, jak jim slouží šaman, lásku při pomoci potřebným (příběh léčitelky Wajan) nebo konečně nalezení lásky pravé, životní. Tři rozměry poznání, tři způsoby léčby duše.

Světový bestseller se z knihy nestal náhodou. Tak především, autorka umí psát. Odsýpá to, je to inteligentní, mísí se humor i sebekritika – a laskavost, k sobě i ostatním.

A co horšího, jakmile jsem vzhůru, zase mě podráží vlastní mysl, která mě přivádí do stavu paniky, jakou jsem nepocítila od nejhoršího období rozvodových let. Myšlenky se mi vracejí k rozpadlému manželství a doprovodným pocitům hanby a zlosti. A vrcholem všeho je, že se zase zase zabývám Davidem. V duchu se s ním dohaduju, jsem vzteklá, osamělá a vzpomínám na všechny zraňující věci, které mi kdy řekl nebo udělal. Navíc nedokážu přestat vzpomínat na všechny ty šťastné chvíle, které jsme spolu prožili, a na bláznivé třeštění v dobách, kdy nám to klapalo. Musím se vší silou držet, abych nevyskočila z postele a nezavolala mu uprostřed noci z Indie. (...)
Proč se mi to všechno vrací zrovna teď?
Vím, co by mi všichni veteráni v ášramu řekli. Řekli by, že je to naprosto normální, že tím prochází každý, že při intenzivní meditaci vyplouvá na povrch všechno, že si jen čistím nitro od svých démonů… ale jsem v takovém emocionálním stavu, kdy to nemohu vystát, nechci poslouchat ničí hipícké teorie. To já vím, že všechno vyplouvá na povrch, děkuju pěkně za vysvětlení. Vyplouvá to na povrch jako zvratky.

(Str. 159)

Je upřímná – nic nepředstírá, bez okolků přiznává své slabosti a stavy, přímo vnímáte její pocity.

A samozřejmě všechna místa, na nich tráví čas, jsou atraktivní – jsou to místa, kam bychom chtěli, alespoň na krátký čas, utéct. A najít tam osvobození. Vyprávění je autentické, stačí jen chvíli googlit a dozvíte se, jak vypadá WajanKetut. Ten je tradiční šaman se vším všudy a třeba jeho meditace úsměvu je skvělá:

‚Ty můžeš dělat jógu,‘ tvrdí, ‚ale jóga moc těžká.‘ V tomto okamžiku se zkroutí do křečovité polohy lotosu a svraští tvář do komického výrazu, jako kdyby měl zácpu. Pak se opět uvolní, směje se a ptá se: ‚Proč oni při józe vypadají pořád tolik vážně? Když ty děláš tak smutný kamenný obličeje, vyděsíš dobrou energii. K meditaci musíš jenom usmívat. Usmívat se tváří i myslí, a přijde k tobě dobrá energie a očistí špinavé energie. Usmívej i v játrech. Cvič to dnes v noci v hotelu. Nespěchej, nezkoušej moc usilovně. Příliš vážně, a bude ti špatně. Můžeš přivolat dobrou energii úsměvem. To dneska všechno. Měj se mile, krokodýle. Přijď zase zítra. Jsem moc šťastný, že tě vidím, Liss. Nech vést svým přesvědčením. Jestli ti přijedou na Bali přátelé ze Západu, pošli je ke mně na čtení z ruky – jsem teď moc prázdný v bance od té bomby.‘“ (Str. 245)

Knihu doporučuji a jsem zvědavý na film, který byl podle ní natočený. Podívejte se ještě na recenzi Lucie Šajnarové.

nakladatelství Metafora, Praha 2012, ISBN 978-80-7359-350-6, cena 89 Kč (Levné knihy)

12345
1471471260000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online