Wuwejův zápisník

Zuzana Šochová: Skvělý ScrumMaster

13.01.2019 20:46, Wu | knihy | počítače | komentáře -

obálka Skvělý ScrumMasterZuzana Šochová je agilní kouč a certifikovaná školitelka SCRUMu, a také asi jeho nejznámější propagátorka v Čechách. Má rozsáhlé zkušenosti z agilní transformace v malých i velkých firmách a tak jsem její knihu otevíral s velkými očekáváními. Oproti té minulé (Zuzana Šochová, Eduard Kunce: Agilní metody řízení projektů), tato je zaměřená přímo na ScrumMastera.

Tato role je totiž velmi podceňovaná (velké firmy ji rády chápou jako dodatečný a postradatelný náklad a snaží se ji minimalizovat) a nejčastěji sklouzává do problematických náhražek jako je například „sekretářka“ (lístečky na tabuli a administrativa ke zbytku firmy). Jenže to je omyl, ScrumMaster je jeden z vrcholů trojúhelníka, nebo ještě lépe jedna noha trojnožky, a bez jeho správného fungování plnohodnotný SCRUM nikdy nevznikne.

Takže co je vlastně cílem ScrumMastera? ScrumMaster se snaží o vybudování samoorganizovaného týmu a podpoření samoorganizace jakožto základního principu kultury v organizaci. Samoorganizace přináší pocit spoluvlastnictví a spoluzodpovědnosti, díky nimž jsou lidé proaktivnější. (Str. 29)

To sice zní jednoduše, ale rozhodně to jednoduché není. ScrumMaster se musí velmi dobře orientovat v soft dovednostech, musí být dobrý kouč a facilitátor, musí umět tým povzbuzovat k překonání překážek. Potřebuje rozumět fázím formování týmů, poznat problémy v atmosféře a kultuře týmu i formy a tak dále.

Kniha v devíti kapitolách přináší rady, jak na to:

  • Role a zodpovědnosti ScrumMastera
  • State of Mind model – základní přístupy k problémům a situacím – má v dané chvíli ScrumMaster spíše radit a vysvětlovat, nebo raději koučovat? Má překážky odstraňovat, nebo spíše facilitovat diskuzi kolem jejich řešení?
  • #ScrumMasterWay – popisuje tři úrovně soustředění a přístupu k agile ze strany ScrumMastera, cestu jeho růstu
  • Skupina ScrumMasterů – bez spolupráce mezi ScrumMastery se ale agilní transformace napříč firmou povede jen těžko
  • Metaschopnosti a kompetence – jaký tedy musí ScrumMaster být, jake schopnosti potřebuje?
  • Sestavování týmů – protože péče o tým patří k základním činnostem ScrumMastera, podíváme se podrobně na fáze vývoje skupiny (Tuckmannův model), přehled dysfunkcí a toxinů v týmu a podíváme se co s tím, jak tým zaměřit na zodpovědnost atd.
  • Implementace změny – a když už chceme cokoliv změnit, ať už v týmu, nebo v organizaci, potřebujeme vědět, jak na to
  • Koncepty skvělého ScrumMastera – další, pokročilý balík postupů a přístupů, které se hodí aplikovat – zvyšování pozitivity, hledání kořenové příčiny apod.
  • Nakonec – několik závěrečných, přesahových námětů a zamyšlení, třeba rady pro product ownery

Krátce po přečtení (které jde rychle, i díky řadě obrázků a velkorysému zacházení s prostorem) jsem měl pocit, že kniha je poněkud řídká. Jenže teď, když píšu článek a znovu jí listuji, zjišťuji, že to byl omyl. Informací je v ní spousta a já nejspíš podlehl tomu, že leccos už znám odjinud (vizte kategorii produktivita). ScrumMaster by v ní měl ležet tak dlouho, dokud mu nepřejde do krve. A všem dalším účastníkům SCRUMu by také přišla vhod.


Aktualizace 19. 5. 2023: Po druhém přečtení musím konstatovat, že je to vlastně dost rozsáhlá příručka – především dopadem a filozofií. Tři úrovně soustředění (můj tým, vztahy, celý systém) jsou pro scrum mastery celoživotní program.

Odkazy:

nakladatelství Computer Press, Brno 2018, ISBN 978-80-251-4927-0, cena 399 Kč

12345
1547408760000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online