Wuwejův zápisník

Darren Crown: Angličtina na rovinu III

07.12.2024 18:27, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Angličtina na rovinu IIIDarren Crown se ve své třetí knize fejetonů a vzdělávacích sloupků opět vrací k nejrůznějším zajímavostem angličtiny nebo tipům, jak si některé oblasti zafixovat. Například podmínkové věty – říká, že nejlepší je použít příklady a ty si opakovat tak dlouho, až se vytvoří automatická dráha, něco jako „svalová paměť“. Že to použil na český podmiňovací způsob, který se tomu anglickému svou strukturou pozoruhodně podobá, a že zrovna tak to bude fungovat i pro anglický. A samozřejmě doporučuje věty svérázné:

Tady vám dávám tři věty k nacvičení: „If I kill my boss, I’ll be happy. If I killed my boss, I’d be happy. If I’d killed my boss, I’d have been happy.“ Zde jsou pokyny: 1) Nezačínejte tím, že se budete chtít věty naučit nazpaměť. Napište si je a několikrát si je po sobě přečtěte. 2) Vyslovujte stažené tvary! „I’ll“, a ne „I will“; „I’d“, ne „I would“. 3) „I’d have“ se vyslovuje jako „I’d of“. Pokud se tyto tvary hodláte naučit, mohli byste se je naučit tak, jak se říkají.

Věnuje se ale také jednomu velkému tématu. Zatímco minule to byly slovesné časy, tentokrát je to pod názvem „Odbordelování anglických členů“ řada jednadvaceti článků o členech u podstatných jmen. Autor tvrdí, že když tomu dobře porozumíme, ukáže se, že členy jsou docela systematické a dávají smysl.

To, co potřebujete, je přístup, který vám umožní uvědomit si, že se se členy děje něco opravdu systematického. Potřebujete nějaké základní pravidlo. Takové existuje, ale i tak se budeme členům věnovat delší dobu. Tohle bude celá série kapitol. Než začneme, mějte na paměti, že se jedná o spoustu informací. Nepanikařte. Neztraťte se v detailech. Když studentům předkládám tento materiál, říkám jim, že navzdory nesčetným podrobnostem vše, co žádám, je to, aby viděli, že se skutečně děje něco systematického, nikoli jen chaos.

A opravdu, vypadá to tak, alespoň tedy zpočátku.

Přečtete-li si ony tři kategorie ještě jednou, třeba si všimnete, že jsou jakoby v sestupném pořadí přesnosti: „my book“ nám dává přesnější informaci než „a book“. Určitost nabízí minimální možné určení či vymezení. Tím se dostáváme k vylepšení našeho pravidla: VŠECHNA PODSTATNÁ JMÉNA V ANGLIČTINĚ MUSÍ MÍT DETERMINÁTOR: BUĎ ČLEN, NEBO NĚCO přesnějšího.

Jen se to v těch třiadvaceti kapitolách důkladně zkomplikuje. Přichází další a další specialita, až jsem nakonec měl pocit, že vím stejně málo jako předtím. Je to patrně normální, neb Darren Crown poslední kapitolu začíná konstatováním:

Jak jsem říkal na začátku našeho povídání, je vysoce pravděpodobné, že po skončení výkladu budete mít skelný pohled a cítit jistou kocovinu a zahlcenost informacemi. Vidím to pokaždé, když tuto látku probírám se studenty. Je to normální. Projít si propedeutikou je jen první krok, opravdové učení přichází až s uplatňováním informací nabytých v praxi. Takže teď přichází otázka, jak znalosti umíte použít.

Tak uvidíme.

Pro lepší pochopení jsou po některých kapitolách zařazená cvičení, což je skvělý tah – kdyby to ovšem nezkazilo nakladatelství, které umístilo řešení úkolů na konec e-booku. A přeskakovat do klíče a pak zase zpátky je na čtečce tak otravné, že jsem cvičení nakonec nedělal žádná.

Při dalším čtení (protože k tomuhle se vracet budu docela jistě) už mi to doufám bude jasnější a klíč k cvičením si otevřu třeba na počítači.

Odkazy:

CROWN, Darre. Angličtina na rovinu III. Praha: Euromedia Group, 2023. ISBN 978-80-242-9427-8.

12345
1733592420000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online