Wuwejův zápisník

Petr Bakalář: Manuál moderního nonkonformisty

14.01.2023 17:41, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Manuál moderního nonkonformistyPo minulé zkušenosti s jinou malou knihou Petra Bakaláře (myslím Konverzační slovník podlidí) jsem se trochu obával – ale tohle bylo příjemné překvapení. Hned v úvodu zmiňuje autor motivaci a téma – všímá si, že mnoho lidí v sobě cítí jakýsi pud k rebelii a překračování konvencí. Cílem knížky jse tuto oblast zmapovat a nabídnout jim možnost, aby se v sobě lépe vyznali a dokázali se zařadit. (Str. 13)

Následuje část Teorie nonkonformismu, která definuje nonkonformistu čili kontrariána (to je výborné slovo, které okamžitě zařazuji do svého slovníku), někoho,

kdo se svým názorem stojí proti většině, popř. autoritě. Téměř vždy je přítomná mocenská asymetrie.

Nejenom že si myslí něco jiného, ale také se s tím netají. To je samozřejmě riskantní postor, který v praktickém životě přináší prakticky vždy jen nevýhody. (Str. 17)

Zamýšlí se nad jeho motivacemi, evolučními výhodami a nevýhodami, jednotlivými typy kontrariánů – ale také procesem normalizace a typy konformistů, jejich skupinami nebo tím, proč je tak málo kontrariánek. Tuto část uzavírá přehled patnácti otázek, které by stály za průzkum. Například:

6. Vyskytují se kontrariáni častěji mezi ateisty nebo věřícími?

nebo

14. K jakým duševním poruchám jsou a) kontrariáni, b) konformisté náchylní? Jak je to u nich se sebevražedností?

Další část tvoří Psychologická cvičení, neméně zajímavý přehled osmdesáti (!) otázek a námětů, které se nějakým způsobem kontrariánství dotýkají. Velmi často se odrážejí od literárních postav, zmíněný je třeba Tracyho tygr (odvaha nebo drzost hlavního hrdiny jít si říct o místo ochutnavače), ale jsou to i otázky „obyčejné“. Hned ta první, Ideopolicie:

Co by u vás doma zabavila ideopolicie?

No to je snadné, přece knihy Petra Bakaláře… A tento postřeh pěkně předznamenává poslední část Z deníku kontrariána. Z kontroverznosti autorem dosud vydaných knih je myslím jasné, že jeden z největších kontrariánů je on sám. V kapitole pak uvádí témata, kterými se zabýval a která jsou stále nebezpečně kontroverzní. Čtenář si může sám obodovat, jak moc mu pokrytectví v té které oblasti vadí.

Myslím, že kniha je tak trochu vyznání a manifest, a možná i díky tomu působí lehce a zároveň obsažně. A ten přehled otázek je skvělý! Máte-li sklony k rebelii, určitě se do ní podívejte.

Odkazy:

BAKALÁŘ, Petr. Manuál moderního nonkonformisty. Hradec Králové: Milan Hodek, 2018. ISBN 978-80-97688-72-4.

12345
1673714460000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online