Wuwejův zápisník

Petr Bakalář: Psychologický průvodce Prahou

16.03.2007 21:31, Wu | knihy | komentáře -

Petr Bakalář: Psychologický průvodce PrahouPoměrně často jezdím služebně do Prahy. Z vlaku vystoupím na Hlavním nádraží, propletu se mezi bezdomovci, sejdu do metra, přejedu na Pavlák, prodírám se proudícími davy... Je to jako dravá řeka, kde stačí na chvíli ztratit pozornost a otluče vás o balvany. A při tom všem si všímám lidí.

Když vynechám extrémy a pochybné existence, je ještě jedna, obrovská skupina lidí, kteří mě rozčilují. Mladí, úspěšní a především nesmírně povýšení. Ten výraz v tváři, se kterým shlížejí na všechny "šváby" kolem... Brr. No a když jsem takhle přemítal a šel kolem knihkupectví U Džoudyho, spatřil jsem Psychologický průvodce Prahou.

Pochopitelně jsem ho tam nemohl nechat.

Petr Bakalář je známý především svými studiemi kontroverzních a politicky nekorektních témat. Jeho knihy Tabu v sociálních vědách (rozdíly mezi rasami, evoluční strategie Židů, eugenika) nebo Psychologie Romů vzbudily značný rozruch, kohorty korektních komentátorů vytáhly do boje. Ale fakta naštěstí zůstávají fakty.

Zpátky k psychologii a Praze. Začíná se hezky zostra lidmi ve městě. Nejprve definuje Homo urbanis, neboli člověk městský. Jsou pro něj typické „- vedle sociologicko-demografických charakteristik jako vyšší inteligence, vzdělání a příjmy, vyšší průměrný věk dožití, nižší reprodukce a její odklad, nižší sex ratio - tj. převaha žen, vyšší kriminalita, vyšší počet sexuálních partnerů, pravicovější politické názory - tyto psychologické charakteristiky (Abrahamson, 1976, s. 10-15, Blažek, 1998): pocit nadřazenosti, slabší rodinné vazby, větší formálnost (vykání vers. tykání, řízení se podle hodin a dopravních světel), neosobnost a racionalita (lidé vstupují do vztahu po kalkulaci potenciálních zisků, ne z vnitřních, event. vyšších pohnutek), mnoho věcí a událostí 'nemá duši', liberálnější postoje, akceptuje změnu, je ochoten riskovat (město je loterie nabídek a svodů), vypěstované selektivní vnímání a lhostejnost, vyšší agresivita a podrážděnost (daná nepřirozenou hustotou - lidí a podnětů obecně), specializace a standardizace, vyčlenění z přírodního cyklu, aseptičnost (strach z pachů) ...“ (str. 15-16).

Následuje typologie Pražanů, vděčné téma - dělení lidí do skupin, obzvlášť když je okořeněné trochou ironie, mívá zaručeně úspěch. Petr Bakalář ale jde dál a nespokojuje s pouhým vytažením typických znaků, dělá i pilotní průzkumy. Např. který z typů lidí se více vyskytuje v jakém území - v metru, nákupním středisku nebo v intelektuálních kavárnách.

A pak už se ve čtení prakticky nezastavíte (některé vybrané názvy podkapitol):

 • Turisté
 • IQ a pražské čtvrti
 • Čitelnost, střed města, genius loci aj.
 • Psychogeografie
 • Případová studie: Psychologie sídlišť
 • Cestování v MHD
 • Veřejné záchody
 • Psychologie obchodů
 • Psychologie front a čekání
 • Graffiti, "rytiny" a zeď nářků
 • Stínadla
 • Psychologie hospody

(Původní záměr autora, stránky projektu.)

Hnidopich: V kapitolce "Pražský, vesnický a Waldenův komplex" mě zarazilo pojmenování "Waldenův" - „městský člověk může cítit, že jádro života mu zůstává neodstupné, stává se sentimentálním a touží se uchýlit k prostému životu v přírodě.“ (str. 17), komplex je pojmenován je podle Thoreauovy knihy Walden aneb život v lesích. Neměl by to být spíš waldenský? Thoreau totiž žil u "Walden Pond", jezera pojmenovaného zřejmě po Saffron Waldenu v Anglii. Nebo snad podle "Walled-in Pond", což navrhuje Thoreau. Takže pro Waldenův syndrom nám pan Walden chybí.

Zajímavost: Příklady přejmenování po roce 1989: „Vítězné náměstí (1925) - Platz der Wehrmacht - nám. E. Beneše (1946) - nám. Ŕíjnové revoluce - Vítězné náměstí“ (str. 170). Dvacáté století v kostce.

Závěr? Ačkoliv se některé pilotní průzkumy pohybují na hranici uznatelnosti (str. 183, pilotní průzkum vnímání změn, 8 respondentů), některá vyjádření a komentáře jsou na vědeckou práci příliš tendenční, je to rozhodně doporučeníhodná kniha. A jak stojí na zadní straně, je zábavná i poučná. Rozhodně ano.

12345
1174077060000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online