Wuwejův zápisník

Erlend Loe: Konec světa, Tak jak ho známe

06.12.2018 22:00, Wu | knihy | komentáře -

obálka Konec světa, Tak jak ho známePo naprosto katastrofálním druhém dílu série (Náklaďáky Volvo) jsem k dílu závěrečnému přistupoval s obavami. Naštěstí to dopadlo přijatelně, chtělo by se říct důstojně – kdyby ovšem tohle slovo v Dopplerově světě vůbec existovalo.

Hlavního hrdinu zastihneme na cestě domů. Losa Bonga nechá, ač nerad, v útulku, a pln naděje se vrací ke svému domu. Jenže. Dům má jinou barvu, jiné vytápění, jiný režim a na poštovní schránce se kromě manželky a dětí objevilo ještě další jméno. Egil Hegel. Člověk si dá dva roky pauzu a hned tohle...

Začátek je výborný, starý Doppler je zpět. Cesta ho nijak neproměnila, je stejně šílený a pořád mimo jakékoliv konvence či mravy.

Lež, s níž byl Doppler tak spokojený, s sebou záhy přinesla nevídaný arzenál nepředpokládaných důsledků. Například se už Doppler nemohl přes den zdržovat doma. Musel dům opouštět.“ (Str. 123)

Jeho plán jak se dostat zpět je zvráceně geniální (a v souladu s prvním dílem).

Zatímco první díl byl úsměvný a nadějný, ukazující sice šílenou, ale přece jen cestu k sebepoznání, (druhý byl blábol a Doppler neprodělal žádný vývoj), tak teď už je to vážné. Předtím se vytrhl z pilnosti do divého muže. Teď se vrátil, ale do pilnosti už nemůže, na to je příliš jiný. A tak se propadá do pekla.

Chudák žena se ho snaží podporovat, chápat

Solveig se opravdu snažila porozumět tomu, jak se Doppler cítí. Četla si novinové články o mužích a usoudila, že být mužem jistě není vždycky lehké. Mluvila s kolegy, pročítala si výzkumy na toto téma, snažila se být nápomocná.“ (Str. 129)

Jenže to je úplně marné, jeho pád je nezastavitelný. Neschopnost žít, závislosti, posedlosti, regrese:

Mohl se ponořit do svého malého světa. V těle se mu svářily hormony a impulzy. Aniž chápal proč, ragoval vzdorovitě a paličatě, když Solveig dala najevo nespokojenost s jeho chováním nebo postoji. Jako by mu bylo opět patnáct v dobrém i zlém. Neměl sílu čelit světu zcela otevřeně, a proto vytáhl králičí čepici s klapkami na uši (...). Byla to hezká čepice. Huňatá a teplá a klapky měla dlouhé. Osvojil si zvyk zavazovat si je pod bradou, čímž vytěsňoval mnoho okolních zvuků.“ (Str. 133)

Tím to ale nekončí – to už bych ale prozrazoval příliš mnoho.

Přestože je v knize spousta na první pohled nesourodých věcí a témat (prepperství, letecké modelaření, porno, ochrana zvířat, ba dokonce aura a scéna z jedné známé pohádky), všechny se více či méně dotýkají hlavního problému, který Doppler má, problému se sebou samým. Mají tam svou roli.

I v tomto je Konec světa, Tak jak ho známe, změna k lepšímu. Takže pokud vás Doppler zaujal, pokračujte rovnou tímto dílem.

Odkazy:

nakladatelství Kniha Zlín ve společnosti Albatros Media, Praha 2018, ISBN 978-80-7473-676-6, cena 249 Kč

12345
1544130000000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online