Wuwejův zápisník

Kolik pšenice sklidíte z jednoho zrnka?

12.06.2016 22:54, Wu | příroda | komentáře -

Dodnes si pamatuju svůj údiv, když v Tajuplném ostrově Julese Verna vypočítával Cyrus Smith, kolik sklidí pšenice ze zapomenutého zrnka:

Cyrus Smith si zrnko vzal, prohlédl je, a shledav je v pořádku, řekl Pencroffovi:
‚Víte, Pencroffe, kolik klasů může vyrůst z jednoho zrna?‘
‚Myslím, že jeden, ne?‘ odpověděl námořník, překvapen takovou otázkou. ‚Deset, Pencroffe! A víte, kolik zrn je v klasu?‘
‚To opravdu nevím.‘
‚Průměrně osmdesát,‘ pokračoval inženýr. ‚Zasadíme-li toto zrno, dostaneme při první sklizni osm set zrn, která nám dají v druhé sklizni šest set čtyřicet tisíc zrn, ve třetí sklizni pět set dvanáct miliónů a ve čtvrté přes čtyři sta miliard zrn. To je předpoklad.‘

zralý klas

Nešlo mi do hlavy, jak z jednoho zrnka může vyrůst deset klasů – přece roste jedno stéblo a na jeho konci jeden klas, ne? Nakonec jsem to vzal jako fakt, ostatně ta kniha obsahuje zajímavější věci, než je znková matematika.

nezralý klas

O čtvrtstoletí později se vzpomínka vynořila jako blesk. To když jsem spatřil, co vyrostlo ze zrnek zapomenutých v písku.

stébla

Ono tam těch stébel, ze kterých mohou být klasy, opravdu je kolem deseti a Cyrus Smith měl pravdu. Ostatně jako ve všem, jeho znalosti odrážejí tehdejší stav vědy a techniky a zůstávají platné dodnes.

klasy

(Nedávo se na tím zamýšlel Martin Malý v článku Smithbusters...)

12345
1465764840000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online