Wuwejův zápisník

Psalmanazarova úspěšná mystifikace aneb Popsání ostrova Formosa v Asii

26.02.2011 00:16, Wu | historie | výběr z blogu | komentáře -

PsalmanazarAsi nejúspěšnější podvodník a mystifikátor osmnáctého století, vystupující pod jménem Psalmanazar, dokázal se svou knihou Popsání ostrova Formosa v Asii (1704) opravdu hodně. Výstižně jeho výkon popsal Patrik Ouředník ve studii Utopus to byl, kdo učinil mě ostrovem na straně 106:

Formosa je evropský název Tchaj-wanu, ale Psalmanaazaarova Formosa má s někdejším Tchaj-wanem společného pouze to, že i ona se nachází v Čínském moři. Vše ostatní si Psalmanaazaar vycucal z prstu: mravy, náboženství, administrativu, vojenství, flóru i faunu. Kromě vlastního popisu formoské společnosti obsahuje kniha řadu ilustrací a příloh: stručný slovník formoštiny, přehled místní měny a kurzovní lístek s převodem na hlavní evropské měny (místní stříbrňák zvaný tajlo má hodnotu 58 dukátů), ukázky oděvů rozdílných společenských vrstev atd. Práce vzbudila velkou pozornost orientalistů, Psalmanaazar absolvoval přednášková turné po Anglii a Holandsku a prosadil založení katedry formoštiny na oxfordské univerzitě. Za jeho přínos moderní vědě mu byla udělena celoživotní koncese k využití veškerého přírodního bohatství ostrova, jmenovitě zlatých a stříbrných dolů. Psalmanaazaar koncesi prodal a vytratil se do neznáma.

OUŘEDNÍK P. Utopus to byl, kdo učinil mě ostrovem. Praha: Torst, 2010. ISBN 978-80-7215-395-4.

Samozřejmě, tehdy bylo těžké údaje jakkoliv ověřovat, ale že se mu podařilo získat koncesi a založit katedru na univerzitě? Mistrovský kousek. Zajímaly mě další podrobnosti; podle Wikipedie se George Psalmanazar narodil někdy v letech 1679-1684 v jižní Francii. V posmrtně vydané autobiografii tvrdí, že odmalička vynikal mimořádným nadáním pro cizí jazyky; například v latině už v sedmi či osmi letech předčil při soutěžích žáky dvakrát tak staré. Studia přerušil kolem svých patnácti let.

Aby si usnadnil cestu do Říma, předstíral, že je irský poutník. Protože ale potkával dost lidí, kteří Irsko dobře znali a snadno jej odhalili, posunul svůj původ o něco dál - do Japonska. Říma nedosáhl, zato při cestách po německých zemích svá vyprávění propracoval, tvrdil že je pohan pocházející z Formosy (Taiwanu), vytvořil náboženské rituály, řeč, písmo a další. V roce 1702 se setkal se skotským knězem, který jej údajně pokřtil jako George Psalmanazara. Společně se pak vydali do Anglie. Pověsti o cizokrajném podivínovi se rychle roznesly a jak jeho sláva rostla, vydal své "poznatky" roku 1704 knižně.

Popsání ostrova Formosa v Asii

Kniha měla velkolepý úspěch, v Anglii vyšla dvakrát, následovalo francouzské a německé vydání, přednášky v mnoha společnostech.

Samozřejmě byl zpochybňován, ale dařilo se mu veškerou kritiku vyvracet - a jezuitům, kteří v té době na Taiwanu už měli misie, nikdo v Anglii kvůli protijezuitským předsudkům nevěřil. S přibývajícím časem ale ztrácela jeho obrana na síle, přicházely skutečné informace o Taiwanu a zájem o jeho osobu opadal. V roce 1706 se přiznal, později dokonce přispěl kritikou vlastních smyšlenek do geografické publikace. Na sklonku života se věnoval teologii, původní slávy však už nikdy nedosáhl.

Zdroj informací i obrázků: Wikipedie, George Psalmanazar.

O katedře ani koncesi se Wikipedie nezmiňuje, jen o nabídkách přednášet, ale ani to není málo. Další zdroje:

Aktualizace 1. 4. 2019: článek zařazen do kategorie výběr z blogu, smazané nefunkční odkazy.

12345
1298675760000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online