Wuwejův zápisník

Natalie Angier: Žena - Intimní místopis

16.01.2008 18:00, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Natalie Angier: Žena - Intimní místopisText je tak přešperkovaný, až se špatně čte. A že už jsem četl spoustu nečitelného, takže bych mohl mít trénink. Jenže metafor je tam prostě příliš, nadbytečná barvitost brzdí. Osobně bych ocenil přímočařejší styl. Abyste si udělali představu, zde jsou dvě ukázky:

Když přemýšlíte o vajíčku, představte si nebesa a počasí. Tělo vajíčka je Slunce; je kulaté a diktátorské jako Slunce. Je to jediná kulatá buňka v lidském těle. Ostatní buňky mohou být tvarované jako krabice nebo kapky inkoustu nebo jako koblížky, ale vajíčko je geometrův sen. Forma dává smysl: koule je jedním z nejstabilnějších tvarů v přírodě. Pokud chcete ochránit své nejcennější dědictví - své geny - zakopejte je v kulatých pokladnicích. Vajíčka vydrží po celá desetiletí jako perly a těžko je rozbijete, a když jsou vybrána k oplodnění, vesele se vydají na cestu dolů vejcovodem.“ (str. 24)

V minulosti se o hormonech mluvilo jako o klíčích, z nichž každý byl vytvořen tak, aby zapadl do určitého receptoru, obrazného zámku, který je umístěn na různých tkáních mozku a těla. Po zapadnutí by se hormonu otevřely dveře dokořán k ovlivňování chování a reakcí. Teď ale tahle metafora zrezivěla. Ukazuje se, že tělo nabízí všetečným hormonům mnohonásobné zámky a že občas hormon svou sílu využije, aniž by musel nějaký zámek překonávat. Místo toho se mohou ostrými lokty prodrat z krve do tkáně nebo se protáhnout nějakou skulinou a nechají nás stát v úžasu nad tím, jak mocní, nádherní či hrubí tito chemičtí vyslanci mohou být. Hormony mají v sobě něco hudebního, molekulární lyrično, které způsobilo, že jsou mocné a prastaré: důvod, proč tak dobře fungují, že si v té či oné formě zasloužily zachování po miliony let evoluce.“ (str. 150)

Jak se na citace teď dívám, nepůsobí tak složitě, ale věřte, že když se takto koncipovaným textem prokousáváte delší dobu, je to únavné.

Další specifikum textu je rychlý popis osoby, o které se zrovna píše. Vždycky, když Natalie Angier někoho navštívila, s nějakou odbornicí diskutovala, zprostředkovává i její podobu: „Dr. Maria Bustillová je menší žena s tělem jako soudek, která se často usmívá, malé skryté úsměvy, jako by ji život spolehlivě bavil. Je Američankou kubánského původu.Má kulaté, ale ne zavalité rysy a nosí své tmavé vlasy ani krátké, ani dlouhé.“ (Str. 18). Zajímavé oživení, ještě jsem se s tím ve vědecké popularizaci nesetkal (a nechybělo mi to).

Obsah je samozřejmě nesmírně zajímavý; nejmodernější poznatky biologie, týkající se sexuality a pohlavních specifik. Při zpětném pohledu vidím, že zdaleka nejvíce se dozvíte o chemii a právě hormonech, o složitostech a nejasnostech jejich působení. Hodně zajímavá je kapitola "Bludy a žvásty (Evoluční psychologie na pohovce)", ve které autorka mimo jiné upozorňuje, že průzkumy veřejnosti dokazují především to, že průzkumy se nikdy nemýlí. Třeba nabídky k sexu. Když atraktivní žena bude nabízet neznámým mužům nezávazný sex, 75% jich odpoví ano. Když atraktivní muž bude nabízet nezávazný sex neznámým ženám, nepřijme prakticky žádná. Znamená to skutečně to, že ženy něco takového nechtějí nebo vylučují, anebo mnohem spíš jejich obavy z fyzického ohrožení? Nebo důraz na zabezpečenost muže - když ženy stále preferují dobře vydělávající muže, neznamená to náhodou, že pro muže je stále jednodušší dobře vydělávat, než pro ženy?

Závěrečná kapitola "V pochybovačském ráji (Volání po revoluční psychologii)" už byla poněkud matoucí, nedokázal jsem se rozhodnout, jestli je autorka feministka, nebo ne (aha! je femalistka), jestli dává ženam svobodu nakládat se sebou jakkoliv, nebo ne, připadalo mi, že se točí do kola.

Knížku jsem si pořídil na základě nadšené recenze na nějakém blogu, kterou teď žel ani za boha nemůžu najít. Nevadí; kvůli faktům si ji nechám, ale forma mi radost neudělala. V subjektivním srovnání mi vychází Vagina (od Catherine Blackledgeové) jako lepší.

Anotace a ukázky na stránkách nakladatelství.

12345
1200502800000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online