Wuwejův zápisník

Celebrutální neologismy

11.09.2007 21:48, Wu | čeština | komentáře -

Celebrity, nové slovo, které k nám po revoluci přišlo z angličtiny, spolu s bulvárem a spoustou jiných věcí. Do té doby tu byly jen osobnosti nebo slavní lidé. Slovo má to kouzlo, že jím lze přiřknout zajímavost i nezajímavým osobám, které bulvár protlačil.

Každé nové slovo je ovšem impulzem pro vytváření parodií a ironických novotvarů. Zatím jsem našel tři:

  • sereblity - poprvé jsem ho uviděl na blogu Vše o ženě (Bohužel už neexistující; nevíte někdo, jestli Mája nepíše jinde?), ale je poměrně rozšířené.
  • celebrikety - pěkná hříčka, našel jsem ji v Aleffově článku o skupině ZTOHOVEN.
  • celebrutální - slovo z nadpisu článku jsem spáchal já, ale následná kontrola Googlem ukázala, že Loki_F měl stejný nápad, takže mu přísluší prvenství.

Aktualizace 13.9.2007:

  • celá brita - objevilo se v TV, i Google ho párkrát našel v diskuzích a komentářích (upozornil jm, díky).
  • Celebritánie - tuto magickou zemi, obsazenou nejznámějšími českými hvězdami a hvězdičkami, stvořil Jan Nejedlý. V článku Kašpárek kapitalista v Lidových novinách napsal: „V této podivné době jsem coby projev občanské neposlušnosti publikoval pamfletický spisek o bájné zemi Celebritánii, kde žijí jen české celebrity v čele s „démonickým nadbavičem“ Petrem Novotným a jeho roboty humoru. S literárním sadismem jsem naše dosebezahleděné stálice podrobil minometné palbě i útrapám kriminálu - poté, co na jejich rajský ostrov zaútočili nespokojení diváci. Vyhráli pochopitelně „estrádní umrlci“, a to jak v příběhu, tak v realitě.
    Spisek je k dispozici v elektronické i tištěné podobě, více v příslušném komentáři (upozornil , díky).
  • celebřiti - prý existoval nějaký kmen, který - na rozdíl od celebrit - je dnes cele v řiti. A letmá kontrola Googlem ukázala, že toto slovo už někdo použil v diskuzi na idnes.cz (upozornil Děd nevěd, díky)
12345
1189540080000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online