Wuwejův zápisník

Tulák Mlátička: Hvězdné války (epizoda Bitva o Celebritánii)

30.09.2007 20:39, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Tulák Mlátička: Hvězdné války (epizoda Bitva o Celebritánii)Podařená parodie, satira a ironie. Vypráví o zemi, kde žijí jen a pouze české celebrity - autor (vlastním jménem Jan Nejedlý) v prologu zmiňuje, že si jako dítě myslel, že slavní lidé žijí někde ve zvláštním městě, protože nikdy nikoho takového neviděl a nepotkal. Později tuto myšlenku rozpracoval a výsledek stojí za to. Kromě komiky, těžící z vlastností všem známých postav bulvární scény, je do textu zapletena spousta nenápadných narážek na jiné kulturní počiny, namátkou „Pochopitelně ruce vzhůru“ (str. 11, odkaz na Limonádového Joe), „Četl jsi moji knihu Zbytečné otázky v showbyznysu?“ (str. 27, Cimrman, Vražda v salonním coupé), „Po menších ovacích s ohňostrojem a alegorickými vozy začal Velký Džouk vyprávět pěknou historku o zouváku, bohužel se již po prvním špílci začal svému vyprávění tak chechtat, až mu zapadl jazyk do hltanu a Abrahám s Chudíkem měli co dělat, aby z Mistra skalpelem vypáčili pointu.“ (str. 13, odkaz na Nemocnici na kraji města), „'Co je bez chvění, není pevné,' uklidňoval velitel náročných diváků mužstvo“ (str. 25, odkaz na knihu Tomáše Halíka), nebo historické události (zvací dopis, autor zvacího dopisu nazván Čurdou). Jsou tu dvojznačnosti a jinotaje „Před chvílí totiž hlídka náročných diváků zatkla Honzu Nedvěda, který porušil zákaz a na veřejném prostranství zazpíval tesknou dumku o tom, jak se udělal na kánoi v klínu rozervanejch skal.“ (str. 20) i slovní hříčky (Helena Von Dráčková), zkrátka výživné čtení.

Ještě nějaké ucelenější ukázky. Poklidný život celebrit před útokem: „Mezitím v Celebritánii opět roztopili kotel v továrně na sny. Vzduchem zavonělo aroma souznění a tvůrčího elánu. Roztleskávačky rozvibrovaly třepetálky, lovci autogramů přiřízli verzatilky, rozkurážený Dominátor vyjel na rotopedu z posilovny až do druhého poschodí, Kačenka Kornová dostala osobní dopis z Kauflandu a Jiří Pomeje vyhlásil nulovou toleranci všem škarohlídům. V pořadu Rozjezdy pro hvězdy, kde Dan Nekonečný interpretoval píseň Kakaová pod pseudonymem Dan Konečník, naměřil chechtometr 3,4 plus bonus za bláto na hřišti.“ (str. 8)

Celebrity se krčí v taverně Bašta Gyros Beautiful: „Dalibor Gondík měnil barvu tváře z pistáciové na stracciatellu a občas i na kakaovou, to podle toho, jestli právě rachotila palba z diváckého kulometného hnízda, které vyrostlo na protější střeše mauzolea nesmrtelných Ajeťáků. Když okno baštírny prorazil pancrfaust, Sise Sklovské stouplo PH v ústech tak prudce jako peoplemetr při Dobrotách, Kačenku Kornovou opustila zvláčňující emulze, nyní ještě krémovější, Ray Koranteng také začal vonět člověčinou a Josef Laufer konečně pochopil rozdíl mezi antiperspirantem a Antichartou. V této beznadějné chvíli poslal Rosák na Hložkův mobil text své závěti, v níž odpustil dokonce i Tereze Pergnerové, že jim kdysi v Jevanech na kurtu vyšňupla lajnu.“ (str. 10)

Celebrity čelí útoku náročných diváků a posluchačů: „Pomeje mocným kopem vyslal kupředu Uršulu Klukovou jako lidský štít. Salva smíchu tohoto rozpustilého diblíka způsobila mezi rebely paniku. Mezitim Radim Uzel, celý v rytířském, vytasil z pochvy vibrátor tělové barvy, manekýnka Jitka Kocurová rozehřála na maximum svůj kulmofén, Tomáš Enge zapnul stěrače a Martin Maxa udělal pět kliků s tlesknutím a neohroženě se vrhl na sedy-lehy.“ (str. 11)

Dílko vycházelo jako seriál v MF Plus, dále souborně v Tvaru a jako samostatná publikace nakladatelství Plot. Dozvěděl jsem o něm díky komentáři velkého Malého čtenáře. Vy si Hvězdné války můžete přečíst také, v archivu Tvaru jsou ke stažení jako pdf (Část 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8. Jsou to vždycky čtyři stránky, dvě vzhůru nohama; jak souvisejí jsem zcela nepochopil, dokonce ani po vytištění se z toho brožura složit nedá - jedině rozstříhat a seřadit. Lze číst i elektronicky, jen vyhledání následující stránky chvíli trvá (Adobe Acrobat Reader umí zobrazení otáčet, zkratka ctrl + shift + klávesa plus).

12345
1191177540000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online