Wuwejův zápisník

Naivní víra v trh a konkurenci

07.06.2007 22:22, Wu | ekonomie | komentáře -

Mezi vzdělanými lidmi je rozšířený zvláštní druh naivity - přesvědčení, že trh a konkurence zařídí vše. Rozumějte mi dobře, já nejsem proti tržním mechanismům, já jsem proti nekritické víře v jejich použitelnost ve všech oblastech. Myslím, že místy selhávají a selhávat musí (a abych se přesvědčil, zkusím najít nějaké analýzy, zatím tedy jen domněnky).

Iracionální chování

Lidé nejsou stroje, nechovají se vždy tak, aby pouze maximalizovali zisk, jejich pohnutky jsou iracionální. „Studie, kterou mezi taxikáři v New Yorku podnikl Colin Camerer, ukázala, že taxikáři se snaží každý den vydělat určitý „limit“ a jakmile téhle částky dosáhnou, mají padla. To je přitom vůbec nejhorší možná strategie, vede totiž k tomu, že pracují velmi dlouho, když obchody nejdou, zatímco v dobrých dnech si nechávají ujít příležitost k dalšímu relativně snadnému zisku.“ (zdroj Scienceworld)

Prodleva

Doba, která uplyne, než zasáhne zpětná vazba, může být pro spoustu oblastí kritická až fatální. Než většina obyvatel přijde na to, že české brambory jim chutnají víc než dovozové, může být celé odvětví zlikvidované.

Okamžitá deregulace nájemného - když všichni nasadí aktuální tržní ceny, jak dlouho bude trvat, než se ustálí na úrovni poptávky? Půl roku? Rok? Ale kde budou bydlet do té doby ti, kteří by na nadsazené nájemné neměli, ale na ustálené ano?

Vrabec v hrsti

Když by zisk byl o něco vyšší než současný, ale ten současný je velký dost a poptávka není jasně zřetelná. Kupř. nekuřácké restaurace - je jich mizivé množství, ačkoliv většina lidí uznává, že raději jí bez kouře. Poptávka je nejasná, protože nikdo nepůjde za majitelem hospody a neřekne mu: „Hele, sem už chodit nebudu, je tu zahuleno.“ Aby do toho šel majitel sám, když i s kuřáckou restaurací je v plusu, to také tak úplně nefunguje. Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše.

Podkritické množství

Věci, jejichž zastánců či příjemců není tolik, aby je dokázali uživit. A nemusí to být jen kultura a umění, může to být třeba zdravotnictví.

Teď mě napadá - věda. Zkoumání subsubčástic na supersuperurychlovačích bude mít jen těžko přímý výsledek a dostatečný zisk, aby nákladné stavby zaplatilo.

Diskuze je vám k dispozici :).

12345
1181247720000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online