Rychlé šípy jsem znal z románů; komiksové jsem potkal až někdy později, nevím už jestli v nějakém souboru, nebo porevolučním vycházení v časopisech. Rozhodně to ale nebyly díly všechny, to jsem si doplnil až s tímto kompletním knižním vydáním v nakladatelství Olympia. Celkem jich je tu 316, včetně těch, které byly připravené, ale vyjít nestihly.
Obrázkové příběhy měly obecně dost složitou historii a několik etap:
(Všechny informace jsou ze závěrečné Ediční poznámky Václava Noska-Windyho.)
Po obsahové stránce je těžké kultovní komiks hodnotit, jsou to krátké příběhy, často naivní a prakticky vždy poučné. Od obecných zásad čestnosti a správného chlapectví až po jasné návody, čemu se vyhýbat nebo co dělat, případně s radami na klubové hry. A tomuto účelu rozhodně posloužily.
Genialita Rychlých šípů je postavena na množství krátkých příběhů na jedinou stránku, jen zřídka rozvinutých do několika pokračování. Příběhy přesně reagovaly na dobu svého vzniku. Při odsunu českých občanů z pohraničí Rychlé šípy nestály stranou a snažily se pomoci svým způsobem (,,Rychlé šípy mají dobrá srdce"). Rychlé šípy dávaly mnoho příkladů a rad přesně v době, kdy to bylo třeba – když praskal led, když zrály třešně, když o prázdninách hrozilo uštknutí zmijí, při nálezu nevybuchlé patrony, při úrazu elektrickým proudem atd. Jarní příhody vycházely opravdu na jaře a prázdninové o prázdninách. (Str. 331)
Ostatně kluby, to byl fenomén.
Ke konci druhého ročníku Mladého hlasatele přišel s myšlenkou založit čtenářské kluby při tomto časopisu. Během dvou měsíců jich vzniklo dvě stě a od září jich v dalším ročníku lavinovitě přibývalo. A Jestřáb (skautské jméno Jaroslava Foglara) si s nimi pilně dopisoval, jak na stránkách časopisu, tak i mimo něj. Psal pro kluby náměty k činnosti, které čerpal z praxe svého skautského oddílu nebo z hlášení jiných klubů. Při své fantazii a nadšení pro dětský svět dokázal překročit jakékoli hranice a dát motivaci všem dětem bez rozdílu. Do roka bylo klubů tisíc a v roce 1941, kdy byl Mladý hlasatel zakázán, jich bylo téměř pětadvacet tisíc. Minimální počet členů v klubech MH byl čtyři, takže v klubech bylo v té době více než sto tisíc dětí. (Str. 324)
I jejich renesance po revoluci zafungovala, registrovaných klubů obnoveného Mladého hlasatele vzniklo skoro 2000 (k 1. lednu 1991 jich bylo registrováno 1889).
(My ne, my jsme byli rebelové s klubem divokým a neregistrovaným.)
Jako nostalgické okénko je tohle souborné vydání určitě nejlepší. Připomenete si prostořekého mluvku a smolaře Rychlonožku, čestného vůdce a morální vzor Mirka Dušína, praktického Jarku Metelku, jemného a spolehlivého člena Jindru Hojera i citlivého Červenáčka.
Odkazy:
FOGLAR, Jaroslav. Rychlé šípy. Velké Přílepy: Olympia, 2012. ISBN 978-80-7376-320-6.
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.