Wuwejův zápisník

J. K. Rowlingová: Harry Potter a kámen mudrců

15.03.2020 16:39, Wu | knihy | komentáře -

Harry Potter a kámen mudrcůKdo dnes nezná příběh Harryho Pottera? Už natolik vstoupil do všeobecného povědomí, že se využívá v parodiích (Bumbál v Prahavicích), vtípcích i běžných příhodách ze života. U mládeže dávno nahradil dřívější vzory (Vinnetou? Kdo je to?).

Ale kdyby sem přesto zabloudil někdo, kdo ho nezná: Harry je značně odstrkovaný chlapec, který žije u své tety a strýce Dursleyových. Jeho rodiče totiž, když byl ještě nemluvně, zahynuli. Prý při autonehodě… Každopádně před jeho jedenáctými narozeninami se začnou dít divné věci. Přicházejí mu dopisy; a i když se strýc Vernon ze všech sil snaží doručení zabránit, nakonec si je Harry přečte. Jsou to dopisy-pozvánky do Bradavic, do kouzelnické školy. Kouzelnické? Ano, Harry má totiž čarodějné schopnosti a patří do paralelního světa, o němž my, mudlové, až na výjimky nic netušíme.

„Chcete mně říct,“ zahřměl na ně Hagrid, „že tendle chlapec – tendleten chlapec! – neví ani ň – že vůbec NIC neví?“
Harry si pomyslel, že to už je trochu moc. Koneckonců, do školy chodil a neměl nijak špatné známky.
„Něco umím,“ namítl. „Třeba počítat a takové věci.“
Hagrid však jenom mávl rukou a řekl: „Myslím vo našem světě. Vo tvým světě. Mým světě. Vo světě tvejch rodičů.“
„O jakém světě?“
Hagrid vypadal, jako by měl v příštím okamžiku vybuchnout. (Str. 51)

A nejen to. V onom světě je slavný; byl to totiž on, o nějž se zarazila a zhroutila moc nejhoršího černého mága Voldemorta, který kouzelnický svět málem obrátil v trvalé zlo. Odnesl si z toho klikatou jizvu na čele, prázdnotu po rodičích a tíhu předurčenosti. Ta se ozývá hned od začátku, už když si vybírá svoji kouzelnickou hůlku a „náhodou“ mu nejvíce sedí ta, jejíž dvojče měl – hádejte kdo.

„Ano, byla dlouhá třináct a půl palce. Z tisového dřeva. Je opravdu zvláštní, jak se něco takového může stát. To hůlka si vybírá kouzelníka, na to nesmíte zapomenout. Myslím, že od vás musíme očekávat velké věci, pane Pottere. Koneckonců, Ten-jehož-nesmíme-jmenovat dokázal velké věci – jistěže strašné, ale velké.“ (Str. 84)

Voldemort se totiž nevzdává. Před jedenácti lety sice zmizel, ale dozajista nezemřel. A takový Kámen mudrců, respektive Elixír nesmrtelnosti, ten by se mu mohl zatraceně hodit …

„A CO MÁ BÝT?“ rozkřikl se Harry. „Copak to nechápete? Jestli se Snape zmocní Kamene, Voldemort se vrátí! Vy jste neslyšeli, co se dělo, když se snažil zmocnit se vlády? Pak už nebudou žádné Bradavice, odkud by mě mohli vyloučit! Buď je srovná se zemí, nebo z nich udělá školu černé magie! Teď už přece nesejde na tom, jestli ztratíme nějaké body! Myslíte, že nechá vás a vaše rodiny na pokoji, pokud Nebelvír získá školní pohár? Jestli mě někdo chytí dřív, než se dostanu ke Kameni, budu se muset vrátit k Dursleyovým a čekat, až mě tam Voldemort objeví; prostě jen umřu o trochu později než tady, poněvadž já k mocnostem zla nikdy nepřejdu! Dnes večer těmi padacími dveřmi projdu a nic, co vy dva řeknete, mě nezastaví! Voldemort mi zabil rodiče, na to nezapomínejte!“ (Str. 250)


Protože jsem pochopitelně příběh už četl, dokonce dvakrát, měl jsem tentokrát dost prostoru všímat si i formy. Kupříkladu složitých souvětí, alespoň ze začátku (později už autorka trochu zestručnila). V prvních kapitolách se nezdráhá každých pár odstavců napálit do dětského čtenáře větu přes čtyři řádky:

Před deseti lety tam byly desítky snímků něčeho, co vypadalo jako veliký růžový plážový míč, na který někdo nasadil pletené čepičky s bambulkou v nejrůznějších barvách – jenže Dudley Dursley už nebyl malé dítě, a fotografie te ukazovaly světlovlasého hromotluka, jak jede na svém prvním kole, sedí o pouti na kolotoči a hraje s otcem počítačovou hru, a jak ho matka objímá a líbá. (Str. 23)

Panečku. Další nepřehlédnutelná věc je promyšlenost prostředí a světa. Celou dobu víte, že svět ukrývá více, než je popsáno. Že má nějakou historii, o které se sem tam dozvíte střípek, ale je tam toho mnohem víc. Že má svou mytologii; že má pravidla a zákonitosti.

A samozřejmě promyšlenost příběhu; samotné hledání Kamene je detektivní a končí nečekaně, ale hlavně jsou tu zárodky budoucího vývoje. Voldemort kdesi číhá, a Harryho ráj není ani zdaleka bez poskvrnky. A to i přesto, že tahle kniha je z celé série ta nejpohádkovější. Jak bude Harry stárnout, bude i děj drsnější.

Myslím, že v tom všem tkví přitažlivost od prvního dílu. Barvitý a uvěřitelný svět, funkční archetypální postavy (ostatně nepřipomíná začátek tak trochu Popelku?) – a skutečné problémy. Protože i v magickém světě jsou to pořád lidé a děti se svými vlastnostmi, strachy i odvahou, zlobou i laskavostí, přátelstvím.

Odkazy:

nakladatelství Albatros, Praha 2002, ISBN 80-00-01104-2, cena 299 Kč

12345
1584286740000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online