Wuwejův zápisník

J. K. Rowlingová: Harry Potter a princ dvojí krve

25.01.2006 18:54, Wu | knihy | komentáře -

Harry Potter a princ dvojí krve Po pátém dílu, který byl místy slohově přešperkovaný a popisný až úmorně, přišel díl šestý a - řekněme si to upřímně - je vynikající. Dějově bohatý, s gradujícím napětím. Člověk nemůže oči odtrhnout až do poslední stránky. (Jsou i zcela opačné názory, třeba tenhle od Randalfa. Jenže dá se brát vážně někdo, koho napadne srovnávání ceny se Sapkowského Božími bojovníky?)

Celkově je poslední pokračování opět o něco temnější a ponurejší, aby také ne, když v kouzelnickém světě zlo pozvedá hlavu a získává zpět svoji někdejší moc. Musím se přiznat, zakončení mě dojalo (kdo četl, ví, kdo nečetl, udělal chybu, kdo nečetl žádný díl, udělal chybu velkou a měl by ji urychleně napravit). Pomyslný klobouk jsem smekl ve chvíli, kdy Brumbál Harrymu vysvětluje, že věštba sama o sobě neznamená nic a teprve tím, že se jí uvěří, dostane sílu.

Znovu se vrátím k tomu konci, samozřejmě se vyrojila spousta spekulací, jak to bylo doopravdy a co nám J.K.R. přichystá za vysvětlení. Žádné teorie přidávat nebudu, je tam spousta podivností, které můžou potvrzovat cokoliv; chci jen říct, že vlastně víme příliš málo. Třeba ty viteály. Jak fungují? K čemu přesně slouží, jak se použijí? Co když je viteálem tekutina? Můžeme si krátit roky čekání na oficiální verzi konstruováním teorií, téměř libovolných. Nebo si pročíst vše, co je o chystaném sedmém dílu známé už teď (na Wikipedii).

Severus Snape. Spolu s Hagridem téměř nejzajímavější postava (a díky filmovému zpracování i vizuálně). Co se z něj jen vyklube, na které straně stojí opravdu? Pořád se dočítáme o jeho nenávisti, zlomyslnosti, emocích, ale skutky? Nezdá se, že by tomu příliš odpovídaly. Až na jednu drobnost, jistě. Přesto pořád věřím Brumbálovu úsudku. Co vy?

Překladatelé celé série Harryho Pottera skutečně předvedli dobrou práci (recenze překladu od Viktora Janiše); v tomhle díle mě zaujalo třeba slovo trpaslenka. Co jim ale neodpustím je skloňování jmen končících na -us. Sirius, Severus, Mundungus, Albus, Rubeus... Díky nim teď má prakticky veškerá mládež zafixováno jak se to dělat nemá (správné skloňování viz. Wikipedia). A mně to rve uši a dráždí oči. Aby je Lucius vzal. Zajímalo by mě, co je k tomu vedlo, neviděli jste to někdo někde, v nějakém rozhovoru?

12345
1138211640000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online