Wuwejův zápisník

Chris Anderson: Přednášejte jako na TEDu

29.09.2016 07:50, Wu | knihy | produktivita | komentáře -

obálka Přednášejte jako na TEDuChris Anderson převzal vedení konference TED (z Technology, Entertainment, Design) v roce 2001 a stojí za jejím fenomenálním úspěchem a prestiží. Kdo dnes neslyšel o vystupování na TEDu nebo některé z mnoha licencovaných TEDx konferencí po světě? Nebo neviděl některý ze záznamů přednášek? Jde tam vždy o něco, co vám změní pohled na svět. Inspiruje.

Pokud tedy sníte o tom, že budete rocková hvězda mezi řečníky, která kráčí po pódiu, dává na odiv svou genialitu a uvádí tak publikum do varu, tak to, prosím, znovu zvažte. Takový sen není dobrý. Sněte raději o něčem, co vás přesahuje. Jděte a pracujte na tom snu tak dlouho, jak je třeba, a pokuste se dosáhnout něčeho, co za to stojí. A pak s pokorou přijďte a podělte se o to, čemu jste se naučili.
Inspirace se nedá nacvičit. Jedná se o reakci publika na autenticitu, odvahu, nesobeckou práci a opravdovou moudrost. Pokud bude vaše řeč tyto prvky obsahovat, možná vás překvapí, co se stane.
“ (Str. 40)

Své zkušenosti z přípravy jednotlivých vystupujících (opravdu se jim hodně věnují) sestavil do této knihy.

Nejprve projde základy – seznámí nás s tím, že existuje něco jako prezentační gramotnost a že prezentování se dá naučit; upozorní na to, že jde o předávání myšlenek; varuje před běžnými úskalími (například prodejní styl) a zdůrazní důležitost leitmotivu.

V další části přijdou na řadu řečnické nástroje – propojení, vyprávění, vysvětlování, přesvědčování a odhalení. Ty všechny jsou potřeba, neboť:

Lidé nejsou počítače. Jsou to sociální tvorové s mnoha různými zvláštnostmi. disponují zbraněmi na obranu před nebezpečnými informacemi, jež mohou narušit světonázor, na němž jsou závislí. Tyto zbraně mají svá jména: skepse, nedůvěra, nelibost, nuda a nepochopení.“ (Str. 57)

Následuje příprava přednášky – vizuální pomůcky, příprava scénáře, nácvik a také zahájení se závěrem. Ty jsou obzvlášť důležité, protože první minuta rozhoduje, jestli publikum vůbec přednášku bude sledovat, a závěr zase ovlivní to, co si z ní zapamatují.

Jiní řečníci se evidentně domnívají, že vysvětlovací potenciál slajdů jde zvýšit tak, že je naplní slovy a často bohužel stejnými slovy, která chtějí použít. Nic nemůže být dále od pravdy. Klasické powerpointové slajdy, které mají titulek a několik odrážek, z nichž každá obsahuje dlouhou větu, představují ten nejjistější způsob, jak pozornost publika úplně ztratit. Publikum si je totiž čte dopředu a v okamžiku, kdy o konkrétním bodě přednášející začne mluvit, už to nikoho moc nezajímá.“ (Str.124)

A pak už se dostáváme na pódium – dozvíme se, jak se obléci, jakou udělat mentální přípravu (a jak pracovat s trémou), jak vypadá prostředí a pomůcky, jak pracovat s hlasem (důraz, inonace) a jak vystupovat.

Knihu uzavírá reflexe, ve které se autor zamýšlí nad rostoucí důležitostí přednášek a jejich schopností působit na lidi a propojovat je. Svět je plný technologie a stroje většinu věcí zvládají spolehlivěji.

V takové chvíli začínají mít lidé depresi. Začnou si klást otázky jako: K čemu jsou vlastně lidé ve světě, ve kterém jsou stroje neskutečně inteligentní při řešení úkolů, vyžadujících odborné znalosti?
Je to důležitá otázka a odpověď na ni je vlastně docela vzrušující. K čemu jsou lidé? Lidé jsou tu proto, aby byli mnohem lidštější než kdykoli předtím. Lidštější v tom, jak pracují. Lidštější v tom, jak se učí. A lidštější v tom, jak spolu sdílejí znalosti.
“ (Str. 231)

První, čeho jsem si na knize všiml, byla jakási afektovanost. Používání bombastických hodnocení (fantastické, nejúžasnější), oblíbených buzzwordů (dar, příběh, ukázat zranitelnost). Celé jeto emotivní jako… jako… jako přednášky na TEDu. Takže vlastě kniha dodává přesně to, co slibuje – jak přednášet stylem této konference, vyvolávat emoce.

Další věc jsou příklady, těmi je kniha doslova prošpikovaná – je dobře vidět, že autor ví, o čem mluví, že vychází ze zkušeností.

Pro veřejné vystupování na takovéto konferenci jistě není lepší kniha. Pro běžnou pracovní praxi s prezentováním kolegům je ale použitelná jen zčásti, budete ji potřebovat doplnit třeba tímhle.

nakladatelství Jan Melvil Publishing, Brno 2016, ISBN 978-80-7555-004-0, cena 299 Kč

12345
1475128200000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online