Wuwejův zápisník

Michael Jordan: Krása stromů

11.12.2015 00:35, Wu | knihy | příroda | komentáře -

obálka Krása stromůVelmi krásná, výpravná obrazová kniha.

Pro lidi dávných věků nebyly stromy pouze zdrojem materiálu – dřeva, které jim umožňovalo snáze přežít. Byly to také objekty spojené s minulostí, duchovním životem, přírodními božstvy a jejich uctíváním. Mohutné, jakoby nestárnoucí duby či sekvojovce obrovské, jejichž život přesáhl mnoho lidských generací, byly často vnímány jako symboly pevnosti a stálosti. Představovaly i jakési spojení Země a nebe, když vyrůstaly z kořenů hluboce vrostlých do země a jejich mohutné kmeny a větve sahaly vysoko k obloze.“ (Str. 6)

Není to publikace vzdělávací, na to jí chybí systematizace (stromy jsou řazeny abecedně podle latinských názvů) i podrobnost. Díky tomu se ale dá plynule číst a prohlížet, nechat na sebe krásu stromů působit. Je to umění.

Krása stromů

Protože se zabývá stromy z celého světa, najdete tu nejen dobře známé druhy (lípa, smrk nebo javor), druhy exotičtější, které znáte z doslechu (datlovník, cedr či kaučukovník), ale i stromy, o kterých jste patrně ani neslyšeli, alespoň u mě tomu tak bylo. Korymbie, lončatník, žakaranda.

A těch zajímavostí. Butea jednosemenná se například podílí na regulaci výskytu komárů: „Díky tomu, že se stromu dobře daří v bažinatých oblastech, jsou jeho květy jakýmsi přirozeným regulátorem výskytu komárů. Do tekutiny, která je v květní trubce každého květu, totiž komáři kladou vajíčka. Tato tekutina je ale jedovatá, takže k líhnutí komářích larev již nedochází.“ (Str. 49)

Datlovník dokáže vyklíčit i po 2000 letech: „Semeno datlovníku je neuvěřitelně dlouhověké. Po období klidu trvajícím 2000 let se podařilo naklíčit semeno jedné ze starých odrůd známé jako datlovník judský, o níž se vědci domnívali, že vyhynula. Semeno bylo objeveno při vykopávkách na nalezišti v pevnosti Masada u Mrtvého moře, jeho stáří bylo zjištěno radiouhlíkovým datováním. V roce 2005 bylo zaseto do květináče, následně z něj vyrašila rostlina a bylo tedy uznáno jako nejstarší známé životaschopné semeno.“ (Str. 137)

Máte-li přírodu a stromy rádi, asi vás kniha nezklame.

nakladatelství Knižní klub, Praha 2013, ISBN 978-80-242-3796-1, cena 499 Kč

12345
1449790500000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online