Wuwejův zápisník

Gary Taubes: Proč tloustneme a co s tím dělat

03.09.2015 00:30, Wu | knihy | produktivita | labužník | výběr z knih | komentáře -

obálka Proč tloustneme a co s tím dělatV knize Primal Blueprint jsem se dočetl o celém životním stylu, inspirovaném paleo kulturou. Protože to, co jsem vyzkoušel, fungovalo, chtěl jsem se podívat na nějaké podrobnosti kolem výživy. A když má Taubesova kniha tak výmluvný název – „Proč tloustneme a co s tím dělat“ -, měl jsem vybráno. Teprve později jsem si z kulatých rohů uvědomil, že je vydaná ve stejné podobě a stejným nakladatelstvím jako Primal Blueprint a tedy se vlastně spolu doplňují záměrně.

Autor je novinář, který se dlouhodobě zaměřuje na výživu a chronické nemoci, psal pro časopis Science a New York Magazine, svůj pětiletý výzkum shrnul do knihy „Dobré kalorie, špatné kalorie“ (2007). Ta byla určená odborné veřejnosti, byla rozsáhlá (téměř 500 stránek) a plná důkazových materiálů, odkazů, poznámek a argumentů. Přečtení vyžaduje hodně času a úsilí, a tak Taubes napsal výtah ze svých závěrů, který „by bez potíží zvládli přečíst i jejich manželé nebo manželky, stárnoucí rodiče nebo jejich sourozenci či přátelé. Mnoho lékařů mě žádalo, abych napsal knihu, kterou by mohli dát svým pacientům nebo i svým kolegům, (...)“ (Str. 9)

Protože se jedná o výtah z opakovaně propracovávaného materiálu, je to na čtivosti a údernosti argumentů znát. V jednotlivých kapitolách mimo jiné přesvědčivě vysvětluje zdánlivý paradox, že nadváhou nejvíce trpí nejchudší vrstvy (kap. „Proč se nadváha pojí s chudobou a ne s blahobytem“), proč redukce množství jídla funguje jen krátkodobě, pokud vůbec (kap. „Prchavý prospěch z toho, když jíte málo“):

Pokud dieta vyžaduje, abyste byli napůl vyhladovělí, selže, protože (1) vaše tělo se energetickému deficitu přizpůsobí menším výdajem energie, (2) budete neustále hladoví a (3) ve výsledku bude depresivní, podráždění a chronicky unavení. Nakonec se vrátíte ke konzumaci všeho, co jste jedli předtím – nebo budete trpět záchvatovým přejídáním – protože navěky neustojíte toto polohladovění a všechny jeho vedlejší projevy.“ (str. 214)

Že cvičením především podpoříte apetit (kap. „Prchavý prospěch z cvičení“)

To samé platí pro cvičení. Existují velice dobré důvody, proč být fyzicky aktivní, ale hubnutí, jak už jsem psal, zjevně není jedním z nich. Po cvičení budete mít hlad a také může způsobit zmenšení výdeje energie v době, kdy necvičíte. Cílem je vyhnout se obojímu. Pokoušet se hubnout pomocí zvýšeného výdeje energie může být nejenom zbytečné, ale dokonce i aktivně kontraproduktivní. Když máte nadváhu nebo jste obézní, máte tendenci být sedaví, protože energii, kterou byste mohli použít jako palivo, směřujete do tukové vrstvy.“ (Str. 217)

Obšírně se věnuje metabolismu tuků a klíčové roli inzulínu (kap. „Základy regulace tuku“). Netvrdí, že ovlivnění hladiny inzulínu redukcí sacharidů v potravě vyřeší vše, usazování tuku je řízené několika hormony a enzymy, např. pohlavní hormony estrogen a testosteron mají také svůj podíl a jejich klesání s věkem se na přibývání na váze také podepisuje, nicméně role inzulínu je klíčová a bude na ni reagovat většina lidí.

A samozřejmě nabízí návod, jak z toho ven (kap. „Co s tím můžeme dělat“ a příloha s jídelníčkem). Kniha ovšem nemá být dietní příručka nebo kuchařka, proto je jídelníček jen velmi stručný.

Teď by se slušelo doplnit nějaké praktické ověření… Nuže, začal jsem konvenčními metodami – cvičením a úpravami jídelníčku. Velice záhy jsem zjistil, že cvičení má na hubnutí pramalý vliv, zatímco jídlo velký, mluvil jsem o 90%, ale dnes si myslím, že je to 100%. Redukoval jsem porce a přestal jíst večer. Fungovalo to, ale byla to řehole až utrpení, toho hladu… Dlouhodobě neudržitelné.
Po asi sedmi kilech se hubnutí zastavilo a už jsem ho nedokázal překonat. Když jsem zkusil snížit sacharidy podle doporučení Primal Blueprintu a této knihy (zcela je bohužel vynechat nedokážu, co by to bylo za život bez sladkostí, že), hubnutí plynule pokračuje, bez hladu a utrpení, teď jsem asi na dvanácti kilech. Tohle udržitelné je.
Tedy mohu potvrdit, že – alespoň pro mě – to funguje. A kromě toho je kniha emotivní a strhující čtení, doporučuji, i kdybyste zhubnout nepotřebovali.

nakladatelství BlueVision, Praha 2015, ISBN 978-80-87672-23-5, cena 329 Kč

12345
1441233000000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online