Wuwejův zápisník

Od čtenáře: Fialka o psaní o knihách

08.05.2014 00:01, fialka | knihy | od čtenáře | komentáře -

Reakce na článek, na němž mám určitou zásluhu, Jak píšu o knihách na WuWejově blogu...

* * *

Fialka totiž měla svůj systém, geniálně jednoduchý (a jednoduše geniální, jak už je v zenu zvykem :-D ), který se s nákupem a používáním čtečky elektronických knih jednoduše zhroutil.

Dřívější systém potřeboval plochu 30x20 cm na nočním stolku, kam byly odkládány přečtené a rozečtené knihy, ať už z knihovny městské či domácí. 1x za měsíc bleskurychle zapsala do čtenářského deníku ty knihy, které už musela vrátit do knihovny, a než vyndala z tašky nové přinesené, zapsala si i ty přečtené z domácí knihovny, aby si neblokovala tašku. Nákupní vlastnoručně (spíš vlastnostrojně) ušitou kabelu měla jen jednu (protože je líná šít), takže chtěla-li uchránit rodinu před smrtí hladem, musela tašku co nejdříve vyprázdnit.

Rozečtené knihy byly zakládány jakýmkoliv papírkem, kam se zapisovaly stránky, na kterých se vyskytlo něco zajímavého. Prošlo-li to druhým čtením (jen těch označených stránek), ocitl se zápis v čtenářském deníku. Tyto byly vedeny chronologicky a dokud je nepřepsala do excelu, nedalo se v nich hledat (zatím nějakých 1500 řádků, co řádek, to kniha). Určitý zlom nastal v roce 1996, kdy definitivně přešla na tiskací písmo, protože psací už nešlo přeluštit, ale na podstatě zapisování se zatím nic neměnilo. Knihy „domácí“, ať už vlastní či rodičů, se vešly do jednoho řádku – autor a název knihy, nakladatel, rok. Delší zápisy s citáty byly jen u knih půjčených a jen proto, že nebyly kdykoliv po ruce.

(První ránu tomuto systému zasadil fakt, že jsem se sice stala dědičkou rodinné knihovny, ve které byly stále asi tři tisíce svazků, ale ne vždy všech těch knih, co jsem je měla zapsané jen v tom jednom řádku. V tomto je WuWejův zápis všech svých knih lepší – nebude litovat, že o nějakou přišel.)

Sloupek knih na nočním stolku měl zároveň tu výhodu, je je udržoval v rozumném množství, jinak by se zřítil. Čtečce e-knih je naprosto jedno, kolik jich je rozečtených, přečtených a jak dlouho už. Ve čtečce se taky dají dělat poznámky a záložky. Obojí jsem brzy opustila, papírky jsou přehlednější a jejich vzrůstající počet signalizuje velké množství rozečtených knih. Papírky jsou totiž nacpány v obalu čtečky a vyndány až v případě dočtení knihy.Tak nějak nenásilně to nutí dočítat.

Jenže a) toto vše se týká jen beletrie

b) papírky jsou hozeny do šuplíku k dalšímu zpracování. Nevěřili byste, kolik papírků se vejde i do malého šuplíku. A o kolik víc se vejde, když je důrazně připlácnete rukou.

Ad a) Dejme tomu tak třetina přečtených knih je charakteru naučného, který vyžaduje výpisy. Píšu na cokoliv, na papíry do kroužkového bloku i do nepotřebných bloků a sešitů. Školy mě nenaučily, jak to dělat přehledně, to až internet jakžtakž.

Ad b) Fialce se do toho humusu v šuplíku nechtělo. Chtěla psát o knihách, ne se probírat papírky. Jukla tedy, co radí internet. Spousta lidí píše o knihách, jen málo jich ale zvládne víc než knihu měsíčně. Jedním z těch, co píšou pravidelně a hodně, je například WuWej.

A tak vznesla fialka uctivý dotaz, jak to teda ten zatracený chlap dělá?

Porovnání metod: – F=fialka, W=WuWej

W: Rozečte knihu, prokládá ji papírky s poznámkam.

F: Rozečte knihu, zakládá ji papírem na poznámky.


W: Rozečte další knihu, prokládá ji dalšími papírky s poznámkami, atd. jako s první knihou.

F: Rozečte další knihu, zakládá ji dalším papírem na poznámky, atd. jako s první knihou.


W: Rozečtené knize založí stránku v programu NoteCase, poznámky a postřehy připisuje průběžně.

F: Rozečtené knize založí stránku ve Wordu, poznámky/odkaz na recenzi připisuje jen za příznivé konstelace hvězd.


W: Dočte první knihu, oskenuje obálku, začne psát článek.

F: Dočte první knihu, potom knihu, je-li vlastní, uklidí, na papír dopíše měsíc/rok a pohodí do šuplíku, než bude mít náladu to přepsat; jen je-li kniha půjčená, poznámky přepíše do počítače.


W: Napsaný článek přesune do sekce Dokončit – zahrnuje mimo dílčích úprav i odkazy na recenze cizí.

F: Za velmi příznivé konstelace hvězd, nebo když ji k tomu někdo dokope, napíše článek.


W: Hotový článek přesune do Edičního plánu a určí mu pořadí.

F: V ADK si škrtne položku Napsat článek.


W: Přesune článek na blog pomocí běžných programátorských kouzel.

F: Přesune článek na blog pomocí běžných triků s Ctrl, nakopíruje odkazy a prokleje Blog.cz, že to neumí sám.


W: Sleduje reakce čtenářů na článek.

F: --- (zakázala komentáře).


W: --- (ví, že udělal všechno).

F: Vzpomene si, že přece četla tu báječnou recenzi od XY a tluče hlavou o zeď, že na ni zapomněla.

* * *

12345
1399500060000

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online