Wuwejův zápisník

Běhání mrazu po zádech

23.03.2014 00:03, Wu | duše | věda | výzkumy | komentáře -

Když člověku přeběhne mráz po zádech, je to podobné jako pocit chladu, ale s jedním podstatným rozdílem – může být vyvolaný duševní činností, vnímáním.

Náhlé uvědomění si silné synchronicity, posvátnost chrámu, nutící sklopit hlavu a uvědomit si svou nepatrnost… a především hudba.

Vzácný okamžik, který by se dal popsat slovy mystického vytržení jako dotek pravé reality. Chvilka kontaktu s božstvím. Letmé pohlazení Taa. Chycené štěstí.

Jenže člověk je především organismus a ať už si myslí cokoliv, k pocitům patří fyziologická reakce. Zkoušel jsem proto hledat nějaké informace o tomto mechanismu. Nebylo to jednoduché, chvíli trvalo, než jsem se od běhání mrazu po zádech dostal ke správné anglické frázi, následně k řadě článků vysvětlujících podstatu a také ke dvěma zajímavým studiím, které doplňují detaily k souvislostem mezi mrazením a jinými, měřitelnými charakteristikami. Obě tady později představím v samostatných příspěvcích.

Příčina

Články se vesměs shodují – může za to hypothalamus, část mozku zodpovědná mimo jiné za přípravu na útěk nebo útok. Při silných pozitivních emocích reaguje také a vyšle signál, který způsobí vylití adrenalinu do krevního oběhu. Ten způsobí husí kůži, napřímení chloupků po těle a může přinést i další příznaky jako je běhání mrazu po zádech, zpocené dlaně, zvýšený tep a tlak krve, soustředění, zrychlené reflexy apod. (zdroj 1, zdroj 2)

Výzkum

Když jsem se na běhání mrazu po zádech ptal lidí kolem sebe, narazili jsme na zajímavý rozdíl ve směru kudy uhání. U mě to začíná vždycky stejně, jako by mi mezi lopatky dopadla ledová koule, skutálela se po páteři dolů a přitom se chlad rozvinul. Někomu ale běhá opačně! Zdola nahoru.

Připadá mi to fascinující. S čím to může souviset? Citlivost nervové soustavy, podmiňující třeba extraverzi a introverzi? Nebo to mají muži a ženy jinak? Převaha jin nebo jang? Ideální téma na výzkum. Jin a jang jako faktor vynecháme, jednak je to nepotvrzená koncepce, jednak by to člověk sám o sobě těžko odhadoval, ale ty druhé dva se použít dají.

Pokud se tedy chcete zúčastnit, prosím napište do komentářů:

  • směr běhání mrazu po zádech (dolů, nahoru)
  • zda jste muž nebo žena
  • introvert nebo extravert (pokud nevíte, zkuste dotazník MBTI)

Až se nashromáždí dostatek údajů, udělám zase vyhodnocení, tak jako to bylo u sov a skřivanů.

12345
1395529380000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online