Wuwejův zápisník

Sovy, skřivani a čas narození - shrnutí a pár odkazů k tomu

21.09.2012 00:09, Wu | odkazy | výběr z blogu | komentáře -

Před více než třemi lety jsem si pohrával s myšlenkou, jestli by to, že je člověk sova, nebo skřivan, nemohlo souviset s časem narození. Jestli skřivani, čilí hned od rána, sami se probouzející s východem slunce a s jeho západem usínající ve stoje, nepřišli na svět za svítání. A zda se sovy, které mají vrchol aktivity po desáté večer, zatímco ráno to vypadá na jejich poslední hodinku, nenarodily pozdě v noci.

Od myšlenky k činu u mě nebývá daleko, a tak jsem 25.03.2009 vyhlásil anketu a požádal vás, čtenáře, o poskytnutí svých údajů - v kolik hodin jste se narodili a jestli jste skřivani nebo sovy. Mezitím jsem zjišťoval, jak takovéto údaje statisticky vyhodnotit - jde o chí-kvadrát test nezávislosti. Metoda je popsaná podrobně v článku s dosavadními výsledky.

Časy narození jsem rozdělil do čtyř šestihodinových úseků, abych zredukoval jejich počet. Chí test jsem nasimuloval v excelové tabulce a s tím, jak mi přicházeli další respondenti, jsem ji pravidelně aktualizoval. A výsledek?

S dosavadními daty se souvislost neprokázala.

Nemůžeme ho ale brát za finální, množství dat totiž nevyhovuje podmínkám pro použití statistické metody. Ve zkoumané skupině je málo skřivanů, pokud jste tedy skřivan a chtěli byste přispět, napište prosím svůj čas narození do komentářů.

V mezičase jsem narazil na pár zajímavých informací k tématu.

Tak například i kožní buňky fungují v cyklech aktivity a proto se dají využít k výzkumům reakcí na posuny času, zkoumání spánkových poruch nebo k pouhé diagnostice.

Podrobnější rozbor mechanismů synchronizace, včetně poruch i projevů v kožních buňkách přináší článek prof. Ing. Jaroslava Petra, DrSc.

Lucie Roubíčková zkoumala preference barev jednotlivých chronotypů (doc). Ranní mají raději žlutou, večerní červenou, ale jaký si z toho vzít závěr, to nevím...

O společenském trápení spánkovou deprivací, zejména ve školství, se rozepsal Jaroslav Petr v článku na Osel.cz.

A jako závěrečnou perličku vřele doporučuji komentář Ivana Hamšíka z Reflexu (upozornila mě na něj v komentářích bb, díky)

12345
1348178940000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online