Wuwejův zápisník

Fedora - elektronická pošta aneb Cesta tam a zase zpátky

30.12.2010 23:59, Wu | počítače | komentáře -

Logo Tux - authors Larry Ewing, Simon Budig, Anja GerwinskiDlouhá léta používám desktopového klienta Thunderbird, poštu si stahuji na disk a zálohuji sám. Mám v něm rozšíření s kalendářem (Sunbird) a vše funguje k mé naprosté spokojenosti. Když jsem ale přecházel na Linux, všude se psalo o tom, že optimální je klient Evolution, že je to obdoba MS Outlooku, že je do Gnome dobře integrovaný a kdesi cosi.

Inu, proč ne - mít u pošty vedle kalendáře i poznámky a úkoly, notifikace v liště Gnome, to všechno může být hodně užitečné. Pustil jsem se tedy do migrace z Thunderbirdu do Evolution.

Z Thunderbirdu do Evolution

Při postupu jsem se řídil návodem z linuxquestions.org, v kostce:

  • Kalendář v Thunderbirdu vyexportovat jako iCal, do Evolution importovat standardně. Funguje bez problémů, že notifikace událostí, které jsem neustále odkládal, se nepřenesou, je asi pochopitelné, vše ostatní zůstalo tak, jak mělo být.
  • Adresář z Thunderbirdu vyexportovat jako LDAP, do Evolution importovat standardně. Tady už jeden problém byl, z víceřádkových adres se mi jeden řádek nepřenesl. Možná jsem neměl úplně v pořádku Thunderbird, každopádně pokud to budete dělat, adresy si zkontrolujte.
  • Soubory v mailu - v profilu v Thunderbirdu najít soubory bez přípony (obsahují maily jako plaintext), importovat do Evolution standardně. Půlka těch, co byly označené jako přečtené, a dokonce i smazané (pokud jste v Thunderbirdu nedělali pravidelně údržbu složky) se označí jako nepřečtené, takže budete mít co dělat s uvedením do správného stavu, ale není to nic kritického.

Migrace se povedla a začal jsem Evolution používat. Ale co to?

Co všechno v Evolution nefunguje

Mluvím o Evolution 2.30 ve Fedora Core 13, novější verzi jsem nezkoušel a výhledově asi ani zkoušet nebudu.

Události nastavené v kalendáři nevyskakují. To je trochu problém. Propátrával jsem spouštění při startu a našel plugin, který se o to stará. Byl aktivní, ale teprve poté, co jsem ho deaktivoval a zase aktivoval začal také události ukazovat. Bizarní, ale budiž.

Vyskočí-li událost, a já ji o pár hodin odložím, objeví se znovu v určený čas jen tehdy, když počítač běží. To je logické. Ale když neběží a počítač zapnu až druhý den, nevyskočí vůbec. A to logické není. Potřebuji se přece dozvědět i o promeškaných alertech!

Nový mail se sice pozná a ohlásí, ale místo aby vyjelo okno, tak jak jsem zvyklý, začne jen blikat v liště. Pravidelně jsem to přehlédl.

Když jsem chtěl naroubovat GTD na úkoly v Evolution, potřeboval jsem si definovat vlastní kategorie a odmazat ty předdefinované. Kromě toho, že se místo k editaci hledá dost obtížně (Kontakty, tlačítko kategorie), tak jaksi nefunguje. Odmažu staré, nastavím nové, uložím a ejhle - jsou tam zpátky ty původní (potvrzeno zde).

Občas se zasekne ovládání a složka ve stromě s maily nejde rozkliknout.

Nezobrazuje dobře mailové přílohy, zejména html, místo textů jsou otazníky.

Ani po 14 dnech poctivého označování se spamfiltr spamy rozeznávat nenaučil.

A jako poslední kapka - neumí odmazávat přílohy z mailu. Thunderbird to umí a je to užitečné - fotky obvykle uložím do specializovaného adresáře, z mailu smažu, ale jeho text si v poště nechám.

Z Evolution do Thunderbirdu

Rozhodnutí bylo rychlé - zpátky k osvědčenému. Opět jsem se řídil postupem, tentokrát z MakeTeachEasier. V bodech:

  • z .evolution/mail/local zkopírovat soubory Inbox, Outbox, Drafts, Templates, Sent do obdobných v profilu Thunderbirdu. Totéž pro podadresáře s příponou .sbd, v nich se zkopírují soubory bez přípon. Evolution zjevně používá stejný formát souborů
  • kalendář si Lightning naimportuje sám, protože ho najde v konfiguraci Evolution
  • úkoly Lightning importovat automaticky neumí, musíme tedy manuálně. V Evolution se vybere na Tasklistu Save to disk do formátu ics, do kalendáře v Thunderbirdu importuje přes File->Import Calendar
  • adresář je nejsložitější, protože Thunderbird nepodporuje vCard formát. Nejprve je nutné do něj nainstalovat extension MoreFunctionsForAddressBook, pak se z Evolution adresář vyexportuje jako vcf (vCard) a v Thunderbirdu, přes pravé tlačítko myši v adresáři (Import vCard/vcf) zase naimportuje

A protože se mi nějakým omylem povedlo jeden import mailů pustit dvakrát a všechny se mi zduplikovaly, velmi jsem ocenil rozšíření Remove Duplicate Messages.

Jak se Evolution zbavit

Protože moje elektronická pošta je kompletní archiv za více než deset let, je jasné, že zabírá dost místa, a profil Evolution jsem si ve svém uživatelském účtu sušit nechtěl. Naivně jsem si myslel, že postačí smazat adresář ~/.evolution.

Kdepak. Archiv sice byl pryč, ale konfigurace účtů zůstala a Evolution aktivní také (chtěl jsem se dostat do stavu před prvním spuštěním, kdy se objeví průvodce konfigurací).

Pak jsem našel ~/.gconf/apps/evolution a smazal. Zase nic.

Pak mě napadlo, že třeba Evolution pořád běží, konfiguraci si drží v paměti a průběžně mi ji ukládá zpátky. Zkusil jsem ho tedy vypnout přes Sledování systému, pak zase nahodit - a zase nic, průvodce se nespustil, konfigurace účtů zachovaná. Ten program je nezničitelný!

Nakonec jsem našel návod:

# smazat data
rm -rf ~/.evolution

# smazat konfiguraci
rm -rf ~/.gconf/apps/evolution

# shodit běžící evolution
evolution --force-shutdown

# vypsat ID procesu gconfd
ps -ef|grep gconfd

# shodit proces gconfd
kill XXXXX

A pochopitelně nezapomenout vybrat Thunderbird jako preferovanou aplikaci pro poštu (menu Systém / Volby / Preferované aplikace).

Preferované aplikace

Integrace notifikací

Thunderbird umí všechno - kromě integrace do notifikační oblasti Gnome. Když přijde mail, vyjede okno, to je ok, ale jakmile zmizí, už se o novém mailu nedozvíte. Chtělo by to zkrátka nějakou ikonu...

Řešení existuje; program se jmenuje mail-notification a je ve standardních repozitářích:

yum -y install mail-notification

Mail notofication

V Thunderbirdu se pak notifikace vypnou a v mail-notification se nakonfigurují cesty k jednotlivým souborům s poštou na disku. Ano, mail-notification nijak nekomunikuje s poštovním programem, místo toho sleduje změny v souborech. Je to nezvyklé, ale dokonale funkční.

Zobrazování systémové pošty

Protože mám síťový disk, dělám zálohování denně, automaticky, jobem naplánovaným v cronu pod rootem. A protože cron posílá report interním mailem, hromadily se rootovi v poště reporty. Bylo by pěkné, aby mi přicházely také do Thunderbirda...

Jde to.

Nejprve se musí nastavit, aby rootovu poštu mohl vybírat i jiný uživatel (návod): jako root se edituje /etc/aliases, na konci najdeme sekci s textem

#persons, who should get root's mail
root:

a za dvojtečku připíšeme přihlašovací jméno svého uživatele. Soubor uložíme a dáme vědět sendmailu příkazem newaliases, že má znovu vytvořit databázi příjemců.

Pak se v Thunderbirdu založí účet typu movemail, vybere se server localhost a jméno uživatele - a je to. (A až se vám tam nové maily nebudou samy objevovat, i když nastavíte automatické stahování po 10 minutách, je to bug Thunderbirdu.)

12345
1293749940000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online