Dlouhá léta používám desktopového klienta Thunderbird, poštu si stahuji na disk a zálohuji sám. Mám v něm rozšíření s kalendářem (Sunbird) a vše funguje k mé naprosté spokojenosti. Když jsem ale přecházel na Linux, všude se psalo o tom, že optimální je klient Evolution, že je to obdoba MS Outlooku, že je do Gnome dobře integrovaný a kdesi cosi.
Inu, proč ne - mít u pošty vedle kalendáře i poznámky a úkoly, notifikace v liště Gnome, to všechno může být hodně užitečné. Pustil jsem se tedy do migrace z Thunderbirdu do Evolution.
Při postupu jsem se řídil návodem z linuxquestions.org, v kostce:
Migrace se povedla a začal jsem Evolution používat. Ale co to?
Mluvím o Evolution 2.30 ve Fedora Core 13, novější verzi jsem nezkoušel a výhledově asi ani zkoušet nebudu.
Události nastavené v kalendáři nevyskakují. To je trochu problém. Propátrával jsem spouštění při startu a našel plugin, který se o to stará. Byl aktivní, ale teprve poté, co jsem ho deaktivoval a zase aktivoval začal také události ukazovat. Bizarní, ale budiž.
Vyskočí-li událost, a já ji o pár hodin odložím, objeví se znovu v určený čas jen tehdy, když počítač běží. To je logické. Ale když neběží a počítač zapnu až druhý den, nevyskočí vůbec. A to logické není. Potřebuji se přece dozvědět i o promeškaných alertech!
Nový mail se sice pozná a ohlásí, ale místo aby vyjelo okno, tak jak jsem zvyklý, začne jen blikat v liště. Pravidelně jsem to přehlédl.
Když jsem chtěl naroubovat GTD na úkoly v Evolution, potřeboval jsem si definovat vlastní kategorie a odmazat ty předdefinované. Kromě toho, že se místo k editaci hledá dost obtížně (Kontakty, tlačítko kategorie), tak jaksi nefunguje. Odmažu staré, nastavím nové, uložím a ejhle - jsou tam zpátky ty původní (potvrzeno zde).
Občas se zasekne ovládání a složka ve stromě s maily nejde rozkliknout.
Nezobrazuje dobře mailové přílohy, zejména html, místo textů jsou otazníky.
Ani po 14 dnech poctivého označování se spamfiltr spamy rozeznávat nenaučil.
A jako poslední kapka - neumí odmazávat přílohy z mailu. Thunderbird to umí a je to užitečné - fotky obvykle uložím do specializovaného adresáře, z mailu smažu, ale jeho text si v poště nechám.
Rozhodnutí bylo rychlé - zpátky k osvědčenému. Opět jsem se řídil postupem, tentokrát z MakeTeachEasier. V bodech:
A protože se mi nějakým omylem povedlo jeden import mailů pustit dvakrát a všechny se mi zduplikovaly, velmi jsem ocenil rozšíření Remove Duplicate Messages.
Protože moje elektronická pošta je kompletní archiv za více než deset let, je jasné, že zabírá dost místa, a profil Evolution jsem si ve svém uživatelském účtu sušit nechtěl. Naivně jsem si myslel, že postačí smazat adresář ~/.evolution.
Kdepak. Archiv sice byl pryč, ale konfigurace účtů zůstala a Evolution aktivní také (chtěl jsem se dostat do stavu před prvním spuštěním, kdy se objeví průvodce konfigurací).
Pak jsem našel ~/.gconf/apps/evolution a smazal. Zase nic.
Pak mě napadlo, že třeba Evolution pořád běží, konfiguraci si drží v paměti a průběžně mi ji ukládá zpátky. Zkusil jsem ho tedy vypnout přes Sledování systému, pak zase nahodit - a zase nic, průvodce se nespustil, konfigurace účtů zachovaná. Ten program je nezničitelný!
Nakonec jsem našel návod:
# smazat data
rm -rf ~/.evolution
# smazat konfiguraci
rm -rf ~/.gconf/apps/evolution
# shodit běžící evolution
evolution --force-shutdown
# vypsat ID procesu gconfd
ps -ef|grep gconfd
# shodit proces gconfd
kill XXXXX
A pochopitelně nezapomenout vybrat Thunderbird jako preferovanou aplikaci pro poštu (menu Systém / Volby / Preferované aplikace).
Thunderbird umí všechno - kromě integrace do notifikační oblasti Gnome. Když přijde mail, vyjede okno, to je ok, ale jakmile zmizí, už se o novém mailu nedozvíte. Chtělo by to zkrátka nějakou ikonu...
Řešení existuje; program se jmenuje mail-notification a je ve standardních repozitářích:
yum -y install mail-notification
V Thunderbirdu se pak notifikace vypnou a v mail-notification se nakonfigurují cesty k jednotlivým souborům s poštou na disku. Ano, mail-notification nijak nekomunikuje s poštovním programem, místo toho sleduje změny v souborech. Je to nezvyklé, ale dokonale funkční.
Protože mám síťový disk, dělám zálohování denně, automaticky, jobem naplánovaným v cronu pod rootem. A protože cron posílá report interním mailem, hromadily se rootovi v poště reporty. Bylo by pěkné, aby mi přicházely také do Thunderbirda...
Jde to.
Nejprve se musí nastavit, aby rootovu poštu mohl vybírat i jiný uživatel (návod): jako root se edituje /etc/aliases, na konci najdeme sekci s textem
#persons, who should get root's mail
root:
a za dvojtečku připíšeme přihlašovací jméno svého uživatele. Soubor uložíme a dáme vědět sendmailu příkazem newaliases, že má znovu vytvořit databázi příjemců.
Pak se v Thunderbirdu založí účet typu movemail, vybere se server localhost a jméno uživatele - a je to. (A až se vám tam nové maily nebudou samy objevovat, i když nastavíte automatické stahování po 10 minutách, je to bug Thunderbirdu.)
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.