Wuwejův zápisník

Fedora - video a zvuk

21.03.2011 01:07, Wu | počítače | komentáře -

Logo Tux - authors Larry Ewing, Simon Budig, Anja GerwinskiV seriálu o kompletní instalaci Fedory pokračuji svým výběrem programů a nastavení pro video a zvuk.

Nejprve doplníme kodeky pro integrovaný multimediální backend gstreamer, je to spíše pro jistotu, protože na hudbu i video používám programy, které na gstreameru závislé nejsou.

yum -y install gstreamer-plugins-ugly gstreamer-ffmpeg gstreamer-plugins-bad

Na Windows jsem používal Winamp tolik let, že bych se bez něj obejít nedokázal. Naštěstí v Linuxu existuje stejně vypadající přehrávač hudby Audacious.

Audacious

yum -y install audacious
yum -y install audacious-plugins-freeworld-mp3 audacious-plugins-freeworld-ffaudio

Kompatibilita jde dokonce tak daleko, že můžete použít motivy z Winampa včetně mého oblíbeného TopazAmp (nahrát do /usr/share/audacious/Skins a změnit v nastavení).

Audacious+TopazAmp skin

Když už mluvím o nastavení Audacious, možná se bude hodit volba „vyprázdnit seznam skladeb při spuštění souboru“. Je to stejné chování jako měl Winamp, po enteru nebo doubleclicku na mp3 se vymazal aktuální seznam a mp3 spoustila. Bohužel chybí druhá polovina, Winamp měl na pravé tlačítko akci „Enqueue“, která do aktuálního playlistu skladbu přidala. Do Audacious je zatím přetahuji myší, to funguje stejně.

Narazil jsem také na problém s playlisty. Soubory mám na disku s diakritikou, do Audacious je naházím bez problémů, diakritika v pořádku. Dám uložit playlist, on do souboru zapíše cesty včetně diakritiky a jako kódování použije UTF-8. A pak svůj soubor už nikdy neotevře v pořádku. Ani když ho nechám kódování rozpoznávat, ani když vyberu v nastavení, že má UTF-8 vynutit. Zkoušel jsem snad všechno, konvertovat do cp1250, ISO-8859-2, otevírat v nejrůznějších kombinacích preferovaného kódování, nainstalovat knihovnu python-chardet, ale marně.

Na přehrávač videa mám také speciální požadavek. Chci aby uměl přehrávat adresář se soubory z video DVD, pokud možno soubor video_ts.ifo. Nesnáším totiž zakládání DVD do mechaniky a proto si všechny koupené filmy z DVD nahrávám na disk. Ve Windows tohle umí jak WMP, tak WMP Classic v K-Lite codecs packu. V Linuxu jsem vyzkoušel xine, mplayer, mplayer-gui, gnome-mplayer - buď to neumí vůbec, nebo se to v nich dělá příliš složitě.

Nakonec jsem zůstal u VLC, kde to funguje přesně podle očekávání.

VLC

yum -y install vlc

Co se týče video editoru, chystám se zpracovat nějaká videa z foťáku, ale ještě jsem se k tomu nedostal. Podle různých recenzí a tipů jsem alespoň vybral a nainstaloval tři kandidáty, vítěze zatím nemám.

Avidemux:

Avidemux

yum install avidemux

Pitivi:

Pitivi

yum install pitivi

Openshot:

Openshot

Openshot je prý slibný, do repozitářů ale ještě nepronikl a proto se musí instalovat jako rpm. Na stránkách stáhnout příslušné rpm a nainstalovat jej pomocí

rpm -ivh openshot-1.2.2-1.fc14.noarch.rpm

A protože potřebuje k běhu ještě knihovnu melt, musíme ji nainstalovat sami:

yum install mlt-python

A protože předpokládá, že v knihovně je program „melt“, zatímco program se jmenuje „mlt-melt“, musíme upravit v nastavení položku „melt executable“.

Editor hudby Audacity jsem používal už ve Windows, je multiplatformní a mé potřeby vysoce převyšuje. Při instalaci pozor, pokud chcete podporu mp3, instalujte freeworld verzi, ta standardní je otevírat neumí.

Audacity

yum install audacity-freeworld

A ještě jedna hříčka, editor rytmů na buben Hydrogen drum machine.

Hydrogen drum machine

yum install hydrogen

Vytvořit si vlastní kombinace, přidávat nástroje a pouštět si je dokola je velmi uklidňující.

12345
1300666020000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online