Fedora obsahuje open java implementaci, která ve většině případů dostačuje. Ale například po nainstalování Fedory 14 jsem nedokázal spustit applet Komerční banky pro internetové bankovnictví, což byl trochu problém. Potřeboval jsem tedy nainstalovat standardní Javu od Oracle (Sunu).
Ze stránek Oracle jsem stáhl jre-6u23-linux-i586-rpm.bin, spustil pomocí sh jre-6u23-linux-i586-rpm.bin a nainstaloval.
Protože ale Fedora používá podivnost zvanou „alternatives“ kdy se programům či knihovnám dají jednotným způsobem definovat různé implementace a snadno je mezi sebou přepínat, musel jsem nainstalované JRE jako alternativu zaregistrovat. Příkaz má syntaxi alternatives link_který_má_mít_alternativy jméno cesta_k_alternativě priorita (v automatickém režimu se vybírá to, co má prioritu nejvyšší).
1) plugin pro Firefox
alternatives --install /usr/lib/mozilla/plugins/libjavaplugin.so libjavaplugin.so /usr/java/jre1.6.0_23/lib/i386/libnpjp2.so 20000
alternatives --config libjavaplugin.so
2) interpreter javy
alternatives --install /usr/bin/java java /usr/java/jre1.6.0_23/bin/java 2000
alternatives --config java
(zdroj informací http://fedora12.com/?p=45)
jEdit je vynikající editor, na který jsem si zvykl už ve Windows, mám v něm udělaná makra a příkazy pro snadné editování příspěvků do blogu (které píšu brutálně rovnou v XHTML).
Nejprve stáhneme java-based installer ze stránek jEditu a spustíme ho pomocí
java -jar /home/mira/Stažené/jedit4.3.2install.jar
program se nahraje do /usr/local/share/jedit/4.3.2, spouštěcí skript do /usr/local/bin. Pokud máte nějaká makra, a chcete je sdílet mezi uživateli, nahrajte je do /usr/local/share/jedit/4.3.2/macros.
Protože chci, aby jEdit
musím zeditovat /usr/local/bin/jedit a přidat dva parametry -server -reuseview:
exec "$JAVA_HOME/bin/java" -Xmx${JAVA_HEAP_MAX_SIZE}M -jar "/usr/local/share/jedit/4.3.2/jedit.jar" -server -reuseview "$@"
Když spustíte kterýkoliv java program s default nastaveními, zjistíte, že stihnout doubleclick je prakticky nemožné i pro léty vytrénovaného uživatele.
Pro jeho zlidštění je třeba ve svém home adresáři zeditovat (pokud neexistuje, tak založit) soubor .Xdefaults , přidat *multiClickTime: 800 (včetně hvězdičky na začátku, číslo je počet ms mezi kliknutími), a aktivovat pomocí
xrdb -merge $HOME/.Xdefaults
zdroj informací http://forums.sun.com/thread.jspa?threadID=585358
NetBeans, vývojové prostředí pro Javu, jsem si z Oracle (Sun) stáhl i s JDK. Instalace byla bezproblémová, Netbeans si JDK detekují, žádné alternativy jsem řešit nepotřeboval.
chmod u+x jdk-6u20-nb-6_9-linux-ml.sh
./jdk-6u20-nb-6_9-linux-ml.sh
Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.