Wuwejův zápisník

Matthias Jung: Malý princ v nás

16.11.2008 15:09, Wu | knihy | komentáře -

obálka knihy Matthias Jung: Malý princ v násAutor knihy s podtitulem „Na objevné cestě se Saint-Exupérym“ je německý psychoterapeut a při zamyšleních nad aspekty nejznámějšího Exupéryho díla ze své praxe bohatě čerpá. Vzpomínáte si, jak jsem u Malého prince napsal, že bylo zajímavé zkoumat komu se líbí které kapitolky a vyvozovat z toho stupeň jeho Cesty? Tak tohle je skoro ono.

Nejde sice o cestu čtenáře, nýbrž o Exupéryho zdroje, motivace a postřehy, ale princip je podobný. Jednotlivé epizody jsou obrazem duše. Lampář, držící se příkazu při západu slunce rozsvítit a při východu zhasnout, bez ohledu na změněné podmínky, je neurotické otročení vštípeným příkazům. Byznysmen, počítající hvězdy, svůj blýskavý majetek, není než hypertrofovaná vlastnická touha (a hvězdy zlaťáky), a tak by se dalo pokračovat dál.

Mně se nejvíc líbí to o ušetřeném času s pilulkami proti žízni. Aby ne, když největší problém, s nímž se potýkám, je nedostatek času. A ještě jeden postřeh z recenze Malého prince - v řečnické otázce jsem se ptal, jestli princův vztah ke květině není alegorií vztahů mezi muži a ženami. Skutečně je, ba dokonce se zdá, že se tu zrcadlí neuspokojivé Exupéryho manželství.

Jungův soubor esejů je užitečný průvodce slavnou knihou, který nás možná nakonec dovede i k Malému princi. Totiž k sobě samému, nezkaženému dítěti v nás. A když ne, zcela jistě dodá spoustu informací o princi pravém.

12345
1226844540000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online