Wuwejův zápisník

Rozmnožovací podivnosti hyeny skvrnité

23.08.2006 19:38, Wu | příroda | komentáře -

Hyena skvrnitá je poměrně agresivní a silný predátor; možná si vzpomenete na film Bohové musí být šílení, kde se křovácký chlapec při setkání s hyenou dělá větší tím, že si nad hlavou drží kus kůry. Dělá dobře, hyena má tak silné zuby a čelisti, že pohodlně rozdrtí kosti a svou kořist sežere zkrátka celou. Nepohrdne ani mršinami. Samice jsou větší a silnější než samci, dokonce natolik, že i nejslabší samice je silnější než nejsilnější samec. Proto nepřekvapí, že smečku vede také samice.

Hyena skvrnitá

(foceno 15.11.2010 v ZOO Dvůr Králové nad Labem)

Odpradávna byly hyeny považovány za nečistá zvířata, jistě k tomu přispělo mrchožroutství, nezanedbatelnou váhu ale měla i velká nejasnost při určování pohlaví. Dlouho si lidé mysleli, že hyena pohlaví mění a svoje štěkání - děsivý chechot - vydává při této přeměně. Proč?

Samice hyeny má totiž tak velký klitoris, že je jen těžko rozlišitelný od penisu. Jeho délka dosahuje v průměru 17 cm a je zakončen obdobou žaludu, stejně jako penis se může ztopořit a zvedá se třeba při hyením rituálu pozdravu, při vzájemném očichávání nebo při demonstrování postavení ve smečce. Dokonce i močová trubice prochází jeho středem. Stydké pysky má samice hyeny zcela srostlé a silné, takže vypadají v podstatě jako šourek, což opět komplikuje stanovení pohlaví.

A teď pozor, protože jsou stydké pysky zcela srostlé, musí hyena rodit klitorisem. Před porodem naběhne a zvětší se, žalud až trojnásobně, ale to stále není dostatečné, štěně se tak úzkým kanálem dostat ven nemůže. Proto se asi dvě minuty před samotným porodem celý klitoris podélně roztrhne. Je to asi jeden z nejbolestivějších porodů v celé zvířecí říši. Samice, které jej přežijí, mají výraznou jizvu, podle toho se také dají spolehlive poznat; úmrtnost je téměř 20%, u štěňat je bilance ještě horší, asi 60%. Pupeční šňůra je dlouhá 12-18 cm, celá porodní cesta přes 30 cm, navíc ostře zahnutá. Když se pupeční šňůra nepřetrhne nebo neodtrhne placentu, štěně se zadusí...

Tady je vidět, jak křivolaké jsou cesty evoluce. K evolučním teoriím o hyenách najdete více v článku "Podivný příběh hyen skvrnitých: Vše pro agresi".

Zdrojem informací v článku je kniha Vagina od Catherine Blackledgeové. A kvízová otázka pro vás - když samice hyeny nemá vaginu, jak probíhá koitus?

Aktualizace 15.11.2010: přidaná ilustrační fotografie

12345
1156354680000

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online