Wuwejův zápisník

John Irving: Hotel New Hampshire

24.04.2005 14:04, Wu | knihy | komentáře -

Impulsem k přečtení něčeho od Johna Irvinga byl film Pravidla moštárny; ten mě totiž opravdu zaujal. Začal jsem ale Hotelem New Hampshire - ani nevím proč. Asi jsem ho od přítelkyně dostal jako první.

Je to jakýsi životopis celé rodiny Berryových. Rodičů, pěti sourozenců Franka, Franny, Johna, Lilly a Egga. Každý v rodině je něčím zvláštní, Frank sexuální orientací, Egg převlékáním do kostýmů, Lilly svou malou výškou, John s Franny vzájemnou láskou... Děj je spletitý, během času jsme svědky znásilnění Franny, mučení Franka pro jeho homosexualitu, prvního hotelu, vytvořeného z bývalé dívčí školy, prvních Johnových sexuálních zkušeností, smrti Kouče Boba, odletu do Evropy, druhého hotelu s jeho šlapkami a politickými radikály, záchrany Vídně za cenu smrti Freuda a otcova zraku, napsání knihy, pomsty za znásilnění, třetího hotelu. Který vlastně hotel nebyl...

Člověk se snadno nechá ukolébat autorovým poklidným vyprávěním, o to víc ho ale dokáže zaskočit nějaká drsná událost. Mě osobně dostal let do Evropy. Matka s Eggem. Šok. A přitom to autor popsal sotva dvěma větami.

Knížka je zvláštní, tolik absurdních příhod, a přitom je vše uvěřitelné. Navíc je cítit, že vypravěč má svoji rodinu prostě rád, takovou jaká je, i když je trochu divná. Nehodnotí ji, neodsuzuje. A kdo z nás má normální rodinu?

Celou knihou se prolíná snaha žít správně, i když život je proti nám: "Ale přesně tohle my děláme: sníme dál a naše sny nám unikají skoro stejně rychle, jak si je stačíme vysnít. Přesně to se děje, ať se nám to líbí, nebo nelíbí."

12345
1114351493

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online