Wuwejův zápisník

Linux III - grafika

25.04.2005 18:39, Wu | počítače | komentáře -

Logo Tux - authors Larry Ewing, Simon Budig, Anja Gerwinski Akcelerovaná grafická karta je dnes samozřejmostí. Mám kartu nVIDIA GeForce 2; FC3 ji identifikovala a použila ovladače nv, ty ale akceleraci nepoužívají. Takže první kroky vedou na stránky výrobce nVIDIA/download drivers/Linux. Po stažení ovladačů je třeba přihlásit se jako root (su -), shodit xWindows (telinit 3) a spustit stažený instalační balík (sh NVIDIA-Linux-x86-1.0...). Instalace by měla proběhnout bez komplikací.

U mě samozřejmě neproběhla. Instalační balík spouští další programy a ty už se chovaly divně. Program rivafb vypsal několik varování o chybějících lincích a program ldconfig hlásil "avc: denied {write} ...". Další kroky instalace samozřejmě selhaly. K prvním výpisům o chybějících lincích jsem našel, že se dají vytvořit ručně a jejich přesné znění lze opsat z logu (/var/log/nvidia....log). Jenže jich bylo moc (asi sedm), takže jsem raději hledal informace k druhé chybě - avc: denied. A hle, řešení je prosté. Může za to bezpečnostní rozšíření SELinux, které se při instalaci FC3 nabízí (jako správný paranoik jsem si jej nainstaloval). Dočasně vypnout se dá pomocí příkazu "setenforce 0". Pokud byste setenforce nemohli spustit, ujistěte se, že jste použili "su -", obyčejné nestačí (nepřidělí roli sysadm_r).

Při vypnutém SELinuxu už instalace proběhla bez chyb a mohl jsem pokračovat dalšími kroky:

  • modprobe nvidia
  • cp -a /dev/nvidia* /etc/udev/devices
  • chown root.root /etc/udev/devices/nvidia*
  • editovat /etc/X11/xorg.conf (teprve touto změnou se nové ovladače použijí v xWindows). Pro přesný popis změn doporučuji seriál Radka Hulána Fedora core 3 pro lamy.
12345
1114454386

Hodnocení hvězdičkami používá jako prevenci
opakovaného kliknutí anonymní cookie.
Pokud s tím nesouhlasíte, neklikejte.
Další podrobnosti k cookies zde.

Informace

Kontakt

Google search

Kategorie

Archiv

STRÁNKY ARCHIVOVÁNY NÁRODNÍ KNIHOVNOU ČR

CBDB.cz – Databáze knih a spisovatelů, knihy online